• Inauguracja Roku Harcerskiego Hufca Bieszczadzkiego

          • We czwartek, 21 września 2023, reprezentanci 18 DH im. Szarych Szeregów z naszej szkoły brali udział w inauguracji Roku Harcerskiego Hufca Bieszczadzkiego w Berezce. Uroczystość rozpoczęła się mszą świetną w kościele parafialnym o godz. 17.00. Po mszy św. nastąpiło obrzędowe przywitanie wszystkich harcerzy. Następnie  młodzież z Berezki oprowadziła przybyłych po okolicy, pokazując najciekawsze miejsca i opowiadając o nich. Drużynowi odbyli spotkanie z komendantem hufca. Dowiedzieli się min.o najbliższym przedsięwzięciu, czyli o Złocie Hufca. Zapowiada się ciekawie....

            / druhna Agnieszka Dereń/

          • Dzień Kropki

          • "Różnica między konstruowaniem a kreatywnością polega na tym, że rzecz skonstruowaną można pokochać dopiero, gdy jest gotowa, natomiast rzecz kreowaną kocha się, zanim jeszcze powstanie."

                                                                                                                                       /Charles Dickens/

          • PamiętaMY.... BŁOGOSŁAWIONA Rodzina Ulmów

          • "24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Dzień ten został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

            Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa koło Łańcuta (woj. podkarpackie). Prowadzili gospodarstwo – Józef specjalizował się w uprawie warzyw i owoców, pszczelarstwie i hodowli jedwabników, jego pasją była fotografia, był też zaangażowany społecznie. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Mieszkali z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. W Markowej żyło około 20 rodzin żydowskich, w powiecie łącznie około 1000 Żydów. W pierwszej połowie 1942 r. większość z nich została wywieziona i zamordowana w ośrodku zagłady w Bełżcu, bądź rozstrzelana na miejscu. Od lipca trwały „polowania” na ukrywających się, którzy trwającą w regionie akcję eksterminacyjną usiłowali przeczekać w lasach i polach. Schrony budowali przeważnie w chaszczach i jarach. Józef Ulma pomagał jednej z rodzin przy konstruowaniu takiej kryjówki. Żydzi szukali też schronienia u mieszkańców okolicznych wsi. W Markowej, dzięki pomocy kilku polskich rodzin, wojnę przeżyło kilkunastu Żydów.

            KRYJÓWKA U RODZINY ULMÓW

            Jesienią 1942 r. do domu Józefa i Wiktorii Ulmów przyszła żydowska rodzina Goldmanów z Łańcuta: Saul Goldman, który przed wojną był znanym w okolicy handlarzem bydła, i jego czterej synowie o nieznanych imionach (w Łańcucie nazywano ich Szallami). Ulmowie udzielili im schronienia na poddaszu. Wkrótce do ukrywających się dołączyły także dwie córki oraz wnuczka Chaima Goldmana z Markowej – Lea (Layca) Didner z córką o nieznanym imieniu i Genia (Gołda) Grünfeld. Wcześniej Goldmanowie ukrywali się i za opłatą pomagał im w tym Włodzimierz Leś, granatowy policjant, który mieszkał pod Łańcutem. Goldmanowie zostawili mu swój majątek, lecz Leś przestał udzielać im wsparcia i nie chciał oddać mienia. Wtedy udali się do Ulmów. Na poddaszu w domu Ulmów osiem osób żyło przez ponad rok. Mężczyźni pomagali przy garbowaniu skór, piłowali deski, rąbali drwa na opał. Ich praca została nawet przez Ulmę sfotografowana, podobnie jak wiele innych scen z życia codziennego rodziny. Wydawało się, że piekło okupacji jest gdzieś daleko. Ale to pozór – wokół była śmierć. Wszyscy widzieli ją wielokrotnie. Okna domu wychodziły na tak zwany okop, gdzie rozstrzeliwano Żydów."

            Źródło:

             

            ZBRODNIA W MARKOWEJ

            Tuż przed świtem 24 marca 1944 r. do Markowej przyjechali z Łańcuta niemieccy żandarmi wraz z granatową policją. Oprawcy byli dobrze poinformowani. Wiedzieli, w jakim celu jadą do Markowej i kogo tam szukają. Na poddaszu znaleźli ukrywających się Żydów. Rozległy się strzały. W ciągu kilkunastu minut z rąk żandarmów zginęli wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci oraz wszyscy ukrywający się Żydzi. Na Ulmów, prawdopodobnie w obawie przed utratą pozyskanego majątku, doniósł najpewniej Włodzimierz Leś. „Patrzcie, jak polskie świnie giną – które przechowują Żydów”, miał powiedzieć podczas egzekucji jeden ze sprawców, Joseph Kokott. Ciała ofiar na rozkaz Niemców zakopali mieszkańcy wsi. Jeden z braci Józefa, Władysław Ulma, zapisał w relacji: W tydzień po tym wypadku ciała pomordowanej brata rodziny powkładaliśmy do trumien i wywieźliśmy na cmentarz. Ciała Żydów zabrała ekipa żydowska po wyzwoleniu. 

             

            UPAMIĘTNIENIE LOSU ULMÓW I UKRYWANYCH ŻYDÓW

            13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 r. w Markowej otwarto  muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady. Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką."

             

            Źródło:https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/140845,Historia-rodziny-Ulmow-dzien-w-ktorym-ich-zamordowano-zostal-ustanowiony-Narodow.html

          • „Bezpieczna droga do szkoły”

          • „Bezpieczna droga do szkoły” to cykliczna akcja, organizowana przez Policję Polską w celu wykształcenia wśród najmłodszych uczestników ruchu bezpiecznych nawyków w drodze do i ze szkoły.
            W związku z tym naszą szkołę odwiedziła funkcjonariuszka policji p. Natalia Brzozowska. Głównym tematem spotkania było zachowanie bezpieczeństwa na drodze: nauka przechodzenia przez pasy, ostrożność w trakcie
            poruszania się po chodnikach, a także bezpieczeństwo w pojazdach:autobusach i samochodach. Poza tymi informacjami, najmłodsi zdobyli również wiedzę o tym jak postępować podczas kontaktów z nieznajomym.
            Dzieci brały udział w scenkach sytuacyjnych, mogły zapoznać się z akcesoriami policyjnymi, a na koniec wszystkie otrzymały odblaski.

          • Zebranie z Rodzicami

          • Drodzy Rodzice,

            Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się
            7 września ( czwartek).

            Prosimy o obecność.

            godz. 16.00 zebranie ogólne,

             godz. 16.10 spotkania z wychowawcami w klasach.

            Poruszane będą ważne i decydujące dla uczniów i rodziców sprawy.

          • Życzenia na nowy rok szkolny!

          • Drodzy Uczniowie!

            Nowy rok szkolny już nadszedł, a wraz z nim nowe możliwości, wyzwania i przygody. Życzymy Wam, abyście w pełni wykorzystali ten czas, aby się rozwijać, zdobywać wiedzę i kształtować swoje umiejętności.

            Niech ten rok będzie pełen inspiracji, pasji i chęci do nauki. Pamiętajcie, że każdy dzień w szkole to okazja do zdobywania nowych doświadczeń i poznawania ciekawych rzeczy. Niech Wasza ciekawość i zapał nigdy nie gasną!

            Życzymy Wam także wytrwałości i determinacji w pokonywaniu trudności, które mogą Was spotkać. Pamiętajcie, że każdy błąd to szansa na naukę, a każdy wysiłek przynosi efekty.

            Niech ten rok będzie również czasem dobrej zabawy i tworzenia trwałych przyjaźni. Wspierajcie się nawzajem i uczcie się od siebie nawzajem, bo razem możecie osiągnąć naprawdę wiele.

            Najważniejsze jest to, abyście cieszyli się nauką i odkrywaniem nowych rzeczy. Miejcie odwagę marzyć i dążyć do swoich celów. Wszystko jest możliwe, jeśli tylko wierzycie w siebie i pracujecie nad sobą.

            Życzymy Wam udanego i owocnego roku szkolnego, pełnego sukcesów i spełnienia marzeń!

            POWODZENIA

            Dyrektor Joanna Kapalska oraz Grono Pedagogiczne
            ZSP w Myczkowie

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dniach 19-22 czerwca uczniowie klas 5, 6, 7 i 8 wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Wrocławia. Wycieczka w tak odległą część Polski była możliwa dzięki dofinansowaniu z rządowego programu #PoznajPolskę. Wnioskowana kwota jaką otrzymaliśmy to aż 15 000 zł .

            Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia:

            Wrocławskiego Zoo

            Hydropolis

            Muzeum Poczty i Telekomunikacji

            Hali Stulecia

            Panoramy Racławickiej

            Zamku Książ

            Ponadto mogliśmy zobaczyć multimedialny pokaz fontanny, a wraz z przewodnikiem poznawaliśmy zakątki najpiękniejszej części Wrocławia- Starego Miasta- Ostrowa Tumskiego. Przy okazji oczywiście szukaliśmy wrocławskich krasnali

            Serdeczne podziękowania dla Biura Podróży PAWUK za organizację wycieczki oraz p. Pawłowi Podkalickiemu za fantastyczne pilotowanie naszej grupy

            Paniom Paulinie, Ani i p. Marzenie dziekujemy za opiekę nad naszymi pociechami. Wycieczka była naprawdę intensywna i wymagała nie lada kondycji, nasi uczniowie zasługują na wielką pochwałę za WZOROWE i kulturalne zachowanie

          • Podsumowanie projektu Serce i Pomoc

          • Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem
            stosunku człowieka do człowieka.
             św. Jan Paweł II

            Nasza szkoła już po raz drugi brała udział w autorskim projekcie Podkarpackiego Kuratora Oświaty organizowanego dla szkół podstawowych województwa podkarpackiego pod hasłem:

            SP - to więcej niż szkoła podstawowa!

            Udział w projekcie zapewnił uczestnikom wiele pozytywnych doznań. Przede wszystkim ułatwił łagodniejsze przejście z kl. III do kl. IV , dzięki czemu obniżył się poziom stresu. Wszelkie działania zmierzały do wzmocnienia więzi w grupie, tworzenia przyjaznych warunków do nauki i zabawy, wykazywania własnej inwencji twórczej. Innowacyjne rozwiązania rozwijały kreatywność i kompetencje oraz kształtowały pozytywny stosunek do nauki. Uczniowie chętnie korzystali z ciekawych i różnorodnych form pracy na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
            Z radością uczestniczyli w konkursach, wyjściach integracyjnych i wycieczkach. Wspólnie i aktywnie spędzane przerwy były okazją do zawiązywania przyjaźni i wykazywania się tolerancją oraz empatią. Zaangażowanie rodziców pozwoliło na wspólne spędzanie czasu po zajęciach edukacyjnych podczas organizowanych spotkań i wycieczek.


            Zdjęcia z działań projektowych w naszej szkole

          • Bezpieczne wakacje!

          • Funkcjonariuszka z Komendy Powiatowej Policji w Lesku spotkała się z dziećmi i młodzieżą naszej
            szkoły. Pani Natalia Brzozowska przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku.
            Przypomniane zostały podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz jak bezpiecznie
            korzystać z dróg publicznych poruszając się na rowerach i hulajnogach. Wakacje to czas relaksu i swobody. Jezioro czy morze to nie tylko odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń.
            Policjantka przestrzegała, że to właśnie nad wodą liczy się pilna uwaga oraz zdrowy rozsądek.
            Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli mogą być tragiczne w skutkach.
            Dzieci i młodzież aktywnie uczestniczyły w rozmowie wykazując się dużą wiedzą. Chętnie brały
            również udział w scenkach.
            Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali broszury informacyjne z numerami alarmowymi
            oraz książeczki „Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, w wodzie i na wodzie”.

          • Przedstawienie teatralne "Koziołek Matołek"

          • #serceipomoc

            Dnia 14 czerwca w naszej szkole odbyło się edukacyjne spotkanie  z Koziołkiem Matołkiem. Uczniowie klas młodszych 0-3 brali aktywny udział w spektaklu. Odpowiadali na pytania Koziołka, prezentowali przysłowia związane ze słowem "koza", a także pomagali przybijać podkowy Koziołkowi Matołkowi.

          • Konkurs plastyczny- "Baśnie Andersena"

          • Uczniowie z klasy drugiej brali udział w konkursie plastycznym „W świecie baśni Andersena” organizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury „Puchatek” w Sanoku. Dzieci wykonały prace plastyczne na temat baśni: Brzydkie kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu, Księżniczka na ziarnku grochu, Mała Syrenka, Słowik. Z naszej szkoły została nagrodzona praca Aleksandry Jankowskiej- baśń Królowa Śniegu. Uczennica otrzymała dyplom i upominki.

          • Wycieczka kl. 1-3 do Krosna i Żarnowca

          • W dniu 6 czerwca 2023r. uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę do Krosna i Żarnowca. Wyjazd był dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Edukacji, a to wszystko dzięki przystąpieniu naszej szkoły do projektu POZNAJ POLSKĘ i uzyskaniu najwyższego dofinansowania- do wycieczki jednodniowej- w kwocie 5000 zł.
            Pierwszym punktem wycieczki było Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, łączące w sobie charakter muzeum oraz domu kultury. Zwiedzając wnętrza tej bardzo nowoczesnej placówki uczniowie napotkali wiele ciekawych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przeniosły ich w podróż do dawnego świata! Interaktywne atrakcje, a zwłaszcza EtnoGry bardzo podobały się naszym podopiecznym. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych, podczas których wykonali małe dzieła sztuki, używając tradycyjnych technik. Własnoręcznie pomalowane drewniane ptaszki okazały się unikatową pamiątką z wycieczki.
            Po smacznym obiedzie pojechaliśmy do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Tutaj dzieciom została przybliżona twórczość polskiej poetki, wysłuchaliśmy fragmentów książek i wspólnie odśpiewaliśmy Rotę. Następnie uczniowie zwiedzali dworek, poznając codzienne życie Marii Konopnickiej.
            W drodze powrotnej wstąpiliśmy do „Słodkiego domku” w Lesku. Lody, ciastka i desery okazały się słodkim zwieńczeniem „super wycieczki”- jak określiły same dzieci ;)

          • Ogólnopolski konkurs matematyczny dla klas 1-3 –Puchacz Piotr

          • W naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs matematyczny „Puchacz Piotr”. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy 2 i 3.

            W pierwszym etapie-szkolnym  28 marca 2023 uczestniczyło z klasy drugiej-6 osób i z klasy trzeciej-4 osoby. W drugim etapie-międzyszkolnym, który odbył się 16 maja 2023  zakwalifikowali się i wzięli udział uczniowie z klasy 2: Budziak Michał, Dziedzic Gabriel, Owoc Piotr  i klasy 3: Tymejczyk Magdalena. Zakres wiadomości matematycznych wykraczał poza materiał szkolny. W tym roku do I etapu konkursu przystąpiło blisko 40 tys. dzieci z całej Polski, a na II etapie zmierzyło się prawie 4 tys. półfinalistów. Gratulujemy naszym uczniom umiejętności oraz odwagi w podejmowaniu matematycznych wyzwań. Wiemy, że to nie tylko sukces dzieci, ale również nauczycieli, którzy prowadzą dzieci  na co dzień. Zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłym roku szkolnym.

             Szkolny koordynator Barbara Kaluta

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W MYCZKOWIE
      • 134692005, 512178943
      • Myczków 109 38-610 Polańczyk Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • FB szkoła