Spektakl „Chłopcy z Placu Broni”
17 lutego 2020 roku, uczniowie klasy IV, V i VI pod opieką Pani B.Michoń, Pani E.Adamskiej-Maszczak pojechali do BDK w Lesku, aby obejrzeć spektakl „Chłopcy z Placu Broni” będący adaptacją przetłumaczonej na ponad czterdzieści języków powieści Ferenca Molnara. Inscenizacja została przygotowana przez aktorów Teatru „Artenes” z Wrocławia. Ta niezwykła historia od lat wzrusza i motywuje do zadumy nad przewrotnym losem człowieka. Ernest Nemeczek i jego koledzy, czyli Janosz Boka, Barabasz, Czele, Czonakosz podejmują wiele działań, by stworzyć swoją „małą podwórkową ojczyznę”, czyli miejsce, z którym czuli się bardzo mocno związani emocjonalnie. Plac Broni stanowił dla nich bezpieczną, oswojoną przestrzeń, azyl, gdzie dorastali, kształtowali charaktery, postawy i wartości. To na Placu Broni uczyli się siebie nawzajem, mierzyli się z własnymi słabościami, sprawdzali własne możliwości i granice. Uczyli się życia. Mimo, że powieść powstała wiele lat temu, jednak jej wymowa jest aktualna także dzisiaj. Przyjaźń, lojalność, uczciwość i szlachetna współpraca to wartości, za które walczyli chłopcy z Placu Broni. Najsłabszy i najmłodszy Nemeczek okazał się najodważniejszy, a jego poświęcenie dla przyjaciół i ukochanego miejsca przyczyniło się do choroby i śmierci. Ten mały chłopiec w obronie własnych przekonań poświęcił to, co najcenniejsze – życie. Wszyscy młodzi widzowie obejrzeli tę historię z wielką uwagą, ale i smutkiem. Reżyser przedstawienia wiernie zilustrował losy małego bohatera, dlatego widzowie odczuli empatię i wzruszenie. Obcowanie z kulturą zawsze wyzwala emocje, które sprawiają, że obrazy zostają zapamiętane na długo, być może na całe życie. [BM] ZDJĘCIA