Dzień Kobiet
Konkursy wiedzy religijnej.
W ostatnim czasie w naszej szkole odbył się "Konkurs Biblijny", w którym wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Myczkowie i w Berezce. Do finału zakwalifikowali się: Dominika Porębska (1m) i Klaudia Rafalska (2m) z naszej szkoły oraz Kacper Zięba (3m) ze szkoły w Berezce.
W Średniej Wsi odbył się II etap Olimpiady o Wielkich Polakach - w tej edycji o Słudze Bożym ks. Bronisławie Blachnickim. Nasze gimnazjum reprezentowało 2 uczniów. Uczennica IIIg Weronika Wolak zajęła w konkursie III miejsce kwalifikując się do finału, który odbędzie się w Przemyślu. [AN]
Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji (padaczki)
Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji (padaczki)
Epilepsja jest chorobą neurologiczną, na którą cierpi w Polsce ok. 1 % społeczeństwa. Jednym z jej objawów są napady padaczkowe, charakteryzujące się gwałtownymi, niekontrolowanymi drgawkami. Są one wywołane gwałtownymi wyładowaniami bioelektrycznymi w mózgu i powodują jego chwilową dysfunkcję. 1% społeczeństwa w naszym kraju to ok. 400 000 ludzi. Nie każda z tych osób doświadcza ataków epilepsji, jednak prawdopodobieństwo, że w naszej obecności zdarzy się atak padaczki, jest duże. Stąd bardzo istotna jest znajomość zasad pierwszej pomocy, tym bardziej, że w świadomości społecznej funkcjonuje wiele nieprawdziwych informacji odnośnie tego, jak w prawidłowy sposób pomóc osobie w czasie ataku drgawek.
Prawidłowe czynności można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku ataku epilepsji: https://www.szkolenia-bhp24.pl/epilepsja-online
Spróbujmy je podsumować:
- Należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla chorego (np. okulary czy przedmioty znajdujące się obok głowy),
- Priorytetem w czasie ataku jest ochrona głowy i kręgosłupa przed urazami,
- Po ataku należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej i kontrolować oddech (film na temat układania w pozycji bezpiecznej znajduje się tutaj: https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online)
- W czasie ataku i po jego ustąpieniu należy zapewnić choremu komfort, być przy nim i wspierać go. Atak kosztuje mnóstwo energii, ponadto po ustąpieniu drgawek pojawiają się przejściowe zaburzenia logicznego myślenia.
- Zadzwoń po pogotowie ratunkowe, jeśli nie znasz osoby, która doznała w Twojej obecności ataku drgawek. Należy wezwać karetkę także wtedy, gdy po ustąpieniu drgawek osoba jest nieprzytomna, atak trwał bardzo długo lub doprowadzić do poważnego urazu.
W razie ataku epilepsji NIE WOLNO:
- Powstrzymywać na siłę drgawek i krępować ruchóa. gdyż można w ten sposób doprowadzić do urazu.
- Wkładać przedmiotów pod głowę, gdyż zmniejsza to drożność dróg oddechowych.
- Otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.
- Robić sztucznego oddychania oraz podawać płynów.
Jak widać, pomoc poszkodowanemu w sytuacji ataku epilepsji jest dosyć prosta. Pamiętajmy jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe szkolenia i kursy z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!
Projekcja filmu - projekt gimnazjalny
Dnia 6 marca w ramach projektu gimnazjalnego realizowanego przez uczniów klasy drugiej gimnazjum odbyło się spotkanie grupy projektowej z języka niemieckiego pod kierunkiem pani Joanny Kapalskiej.
O godzinie 16.00 odbył się pokaz fragmentów filmu Pt. „Lilly” z udziałem niemieckiej aktorki Diane Kruger. Jest to jedna z trójki aktorów niemieckich, których karierę śledzą uczniowie Klaudia Matuszewska, Diana Kardasz i Maciek Wojtanowski. Po pokazie był czas na wymianę wrażeń i uwag na temat obejrzanych fragmentów filmu i samego pomysłu. Zdjęcia [JK]
Zapisy do przedszkola
UWAGA !
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW O PRZYJĘCIE DZIECI DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W MYCZKOWIE NA ROK SZKOLNY 2013/2014 UPŁYWA Z DNIEM 11 MARCA 2013r. KARTY I DEKLARACJE MOŻNA POBRAĆ I ZŁOŻYĆ W "RECEPCJI" SZKOŁY.
Konkurs dla dzieci szkoły podstawowej
Dzisiaj naszą szkołę podstawową odwiedzili przedstawiciele banku PBS i zachęcali dzieci do udziału w konkursie "Warzywkowo"
Szczegóły konkursu znajdują się na stronie
https://www.warzywkowo.pl/index
Eliminacje powiatowe w tenisie stołowym szkół podstawowych.
Eliminacje powiatowe w siatkówce.
Dnia 1.03.2013 nasze koleżanki z gimnazjum rozegrały powiatowe zawody w piłkę siatkową. W turnieju brały udział 3 drużyny z: Leska, Bóbrki i Myczkowa. Nasze dziewczęta pomimo przegranej w etapie gminnym miały prawo do gry jako gospodarz. Pierwszy mecz rozegraliśmy z Leskiem. Uczennice III klasy gimnazjum wylewały "siódme poty" na boisku lecz nie przyniosło to zbyt dużego efektu, bo uległy dziewczętom z Leska. W następnym spotkaniu zmierzyły się drużyny z Leska i Bóbrki. Był to mecz o I miejsce i awans do następnego etapu, i tym razem lepsze okazały się leskie gimnazjalistki. Nasze koleżanki zakończyły rywalizację na III miejscu. II miejsce zajęła ekipa z Bóbrki a I dziewczyny z Leska. Wszystkim serdecznie gratulujemy i czekamy na następne zawody w przyszłym roku. [BM]
Zawody sportowe
Szachy (gimnazjum)
Dnia 27 lutego 2013 roku trzech uczniów z naszego gimnazjum wzięło udział w III Gminnej Lidze Szachowej o Puchar Burmistrza Dukli. Naszą szkołę reprezentowali: Krupa Krystian, Malinowski Michał oraz Matuszewski Bartosz. Turniej toczył się systemem 9 rund po 15 minut. Zmagania rozpoczęły się o 9:00 a zakończyły o 13:40. Po rozegraniu 9 partii na 43 uczestników najwyżej uplasował się Bartek zajmując miejsce 13. 26 pozycję zajął Krystian, a Michał znalazł się na miejscu 39. Niestety żaden z naszych zawodników nie zakwalifikował się na dalszy etap rozgrywek. Mimo to gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na następne zawody.
Siatkówka chłopcy i dziewczyny oraz tenis stołowy (podstawówka)
Dnia 28 lutego nasi młodsi koledzy i koleżanki że szkoły podstawowej brali udział w gminnych zawodach w siatkówkę. W zmaganiach brały udział po dwie drużyny męskie i żeńskie - z Berezki i Myczkowa. Zajęcie pierwszego miejsca dawało promocję do gry w zawodach powiatowych. Niestety pomimo wielkiego zaangażowania obu naszym drużynom nie udało się wygrać zawodów. Zaraz po siatkówce zaczęły się zawody w tenisa stołowego. Uczestniczyły takie same drużyny jak poprzednio. Chłopcom udało się tym razem zająć pierwsze miejsce i zdobyć awans do dalszego etapu. Dziewczyny po zaciętych pojedynkach nie zdołały pokonać drużyny z Berezki. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i naszym zawodnikom za "wielkie serce" włożone w grę i oczekujemy jeszcze lepszych wyników w przyszłym roku. [BM]
Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa
Pierwsza pomoc w przypadku
krwotoku z nosa
Krwotok z nosa to dolegliwość, z którą większość z nas choć raz miała styczność w swoim życiu. Pojawia się on najczęściej w wyniku urazu mechanicznego (np. uderzenie nosem w twardy przedmiot) lub w wyniku niektórych chorób.
Choć najczęściej wygląda bardzo groźnie, krwotok z nosa w większości sytuacji nie zagraża życiu czy zdrowiu osoby poszkodowanej. W sporadycznych przypadkach krwawienie jest na tyle obfite bądź długotrwałe, że wymaga wizyty u laryngologa bądź – w skrajnych, wyjątkowych przypadkach – wezwania pogotowia ratunkowego. Z reguły krwotok zlokalizowany jest w przedniej części jamy nosowej i udaje się go opanować za pomocą prostych czynności z zakresu pierwszej pomocy.
Czynności te można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku krwotoku z nosa:
https://www.szkolenia-bhp24.pl/krwawienie-z-nosa-online
Spróbujmy je przybliżyć: przede wszystkim należy usiąść i pochylić głowę do przodu. Osoby poszkodowane mają niekiedy tendencję do odchylania głowy do tyłu, co jest błędem. Krew ścieka wtedy do przełyku, co może wywołać torsje lub nawet zakrztuszenie. Następnie, jeśli to konieczne, należy delikatnie wydmuchać nos. Tamowanie krwotoku polega na utrzymywaniu pozycji pochylonej i jednoczesnym uciskaniu skrzydełek nosa za pomocą palca wskazującego i kciuka. Krwawienie powinno ustąpić w ciągu kilku minut. Aby zwiększyć komfort poszkodowanego, można przyłożyć mu do karku zimny kompres.
Pamiętajmy, że w razie udzielania przez nas pierwszej pomocy osobie, która ma krwotok z nosa, powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa unikać kontaktu z krwią.
Może się zdarzyć, że osoba poszkodowana nagle traci przytomność. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć osobę, układając ją w pozycji bezpiecznej. Ilustruje to poniższy film dot. pierwszej pomocy:
https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online
Jak widać, pomoc poszkodowanemu w sytuacji krwotoku z nosa jest dosyć prosta. Pamiętajmy jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe szkolenia i kursy z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!
Nowy plan lekcji
Zawody s siatkówce.
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się gminne zawody w piłce siatkowej gimnazjalistów. W turnieju brały udział dwie drużyny żeńskie: z Bóbrki i z Myczkowa i trzy drużyny męskie: z Bóbrki, Wołkowyi i Myczkowa. Mimo ambitnej postawy i dużego zaangażowania naszym młodym sportowcom nie udało się odnieść zwycięstwa. Zdjęcia
Bal w przedszkolu 2013
Wywiadówka po I semestrze
Wywiadówka
Wczoraj była wywiadówka podsumowująca wyniki nauczania w I semestrze. W części ogólnej ks. dr Marek Wasąg wygłosił odczyt o okultyźmie. Następnie Pani Dyrektor przedstawiła wyniki nauczania w szkole podstawowej i w gimnazjum za pierwsze półrocze. W drugiej części rodzice spotkali się z wychowawcami klas.
Odczyt 1 Odczyt 2 Odczyt 3 Odczyt 4
Moduł Samorząd Szkolny został zmodyfikowany. Zapraszamy do lektury. Zdjęcia z wyborów do Samorządu Szkolnego tutaj
Bal karnawałowy 2013
Ach! Co to był za bal ...
Dzisiaj uczniowie klas I-III szkoły podstawowej bawili się na balu karnawałowym. Były tańce, zabawy, swawole... Kreacje z najlepszych domów mody. Sami zobaczcie jak było ... FOTO
Tenis stołowy
W środę 30 stycznia nasi gimnazjalni tenisiści stołowi brali udział w eliminacjach powiatowych w tenisie stołowy. Obie drużyny - dziewczęta i chłopcy - zajęły trzecie miejsca "ocierając" się o awans do zawodów rejonowych. FOTO
Telewizja cyfrowa w gminie Solina
Uwaga!
Do 17 czerwca 2013 roku zostanie wyłączony przekaz analogowej telewizji naziemnej w naszym regionie.
W myśl zalecenia Podkarpackiego Kuratora Oświaty zamieszczamy materiały dotyczące wprowadzania telewizji cyfrowej w naszym regionie. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji cyfryzacja_prezentacja.pdf oraz ulotki 1 i plakatu
Dzień Babci i Dziadka z Przedszkolakami
Dzień Babci i Dziadka z Przedszkolakami
Również nasze przedszkolaki zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na Koncert z okazji niedawnego święta. Ponownie świetlica w Polańczyku wypełniła się Seniorami, którzy ze wzruszeniem oglądali popisy artystyczne swoich wnucząt. Były deklamacje, tańce i śpiewy a także układy choreograficzne przygotowane w ramach zajęć artystycznych. Nad całością imprezy czuwały Panie Wychowawczynie. Występ zakończyło brawurowo wykonane przez Milusińskich "Sto lat" dedykowane Szanownym Gościom. Uroczystość zakończyła się słodką ucztą.
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka
Uczniowie Szkoły Podstawowej z klasy 1, 2 i 3 wraz z Paniami Wychowawczyniami przygotowali montaż słowno-poetycki wzbogacony elementami choreograficznymi, wokalnymi i instrumentalnymi, na który zaprosili do świetlicy w Polańczyku swoje Babcie i Dziadków, by z okazji ich święta złożyć im życzenia. Sala wypełniona była po brzegi. Ponad godzinny spektakl bardzo się podobał. Były popisy taneczne, śpiewy chóralne, popisy instrumentalne. Po koncercie zarówno artyści oraz ich goście zastali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Archiwum Aktualności