Strona główna
Dzień Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej
6317 września obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły Księdza Franciszka Stopy oraz 250-cio lecie Komisji Edukacji Narodowej. Nasze uroczystości jak co roku rozpoczęliśmy udziałem we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku. Po Mszy Św. udaliśmy się do szkoły, gdzie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez młodszych i starszych uczniów pod opieką p.Beaty Michoń. Całą uroczystość swoim śpiewem uświetnił szkolny chór prowadzony przez p. Joanna Fenczak. Po krótkiej przerwie na śniadanie mielśmy możliwość wysłuchania naszych zaproszonych gości, byłych nauczycieli naszej szkoły, o tym jak to dawniej w szkole bywało...
Wyjazd edukacyjny kl. VI-VIII
15 września uczniowie klas szóstej, siódmej i ósmej wraz z wychowawczyniami wzięli udział w krótkiej edukacyjnej wycieczce do Leska. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie prezentacji filmu pt.,, Ulmowie. Błogosławiona rodzina". Twórcy tego obrazu skupili się na wyeksponowaniu wartości moralnych, którymi kierowali się Wiktoria i Józef Ulmowie udzielając schronienia żydowskiej rodzinie w czasie okupacji niemieckiej. Los rodziny Umów i wartości, które im przyświecały zostały przeciwstawione ideologii III Rzeszy Niemieckiej. Film zachęcał do refleksji nad tym, co jest ważne w życiu, jak trude czasem jest dokonanie wyboru i co po nas zostaje ? "
Wycieczka klas I-III
26W dniu 6 października uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do UherzecMineralnych, gdzie znajduje się Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła. Podczas pobytu w interaktywnym muzeum, uczniowie uczestniczyli w warsztatach: kaligrafii czyli sztuki pięknego pisania, lepienia naczyń na kole garncarskim oraz pieczenia proziaków. Naukę ginących zawodów połączono z nowoczesną salą audiowizualną, aplikacjami i innymi ciekawymi urządzeniami, tak by jak najbardziej przybliżyć je współczesnej młodzieży.
Następnie uczniowie udali się do kina „Orzeł” w Ustrzykach Dolnych na współczesną adaptację szkolnej lektury „O psie, który jeździł koleją”. Z relacji dzieci wynika, że wycieczka była bardzo udana.
„Policyjna Nuta Bezpieczeństwa”
11W dniu 2.10 uczniów naszej szkoły odwiedził asp. szt. Dariusz Szeliga. Popularny funkcjonariusz ustrzyckiej komendy przekazał dzieciom informacje na temat bezpiecznych zachowań poprzez autorski muzyczny program profilaktyczny „Policyjna Nuta Bezpieczeństwa”.
Pan Dariusz sam napisał edukacyjne teksty oraz stworzył do nich muzykę. Treści utworów zawierały ogólne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych i rowerzystów.
Uczniowie klas 0-VIII bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Bez wątpienia jest to wspaniała inicjatywa i doskonała forma profilaktyki.
Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli wziąć w niej udział.
Uroczyste otwarcie EKOpracowni
329 września miało miejsce uroczyste otwarcie Ekopracowni OZE w naszej szkole. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Joanna Kapalska, po którym głos zabrał Wójt Gminy Solina, Pan Adam Piątkowski oraz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pan Adam Skiba.
Warsztaty w Centrum Nauki Łukasiewicz „W Powiększeniu”
15
26.09.2023r. klasy IV i VIII brały udział w wycieczce do Centrum Nauki Łukasiewicz w Rzeszowie.
Wyjazd odbył się w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – „Ekopracownia-zielone serce szkoły”. Poza zwiedzaniem ekspozycji uczniowie wzięli udział w warsztatach pracowni biologii i ekologii „W powiększeniu”. Dowiedzieli się jak posługiwać się mikroskopem i prawidłowo przygotować preparaty mikroskopowe. Mieli również możliwość obserwacji fito i zooplanktonu. Z pewnością wiedzę, którą zdobyli podczas warsztatów wykorzystają w trakcie szkolnych zajęć na zakupionych w ramach projektu mikroskopach.
Wybory samorządowe
12W poniedziałek 25września 2023 roku dobyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Wybory poprzedziła niewielka kampania wyborcza. O kandydatach do władz samorządu i ich postulatach społeczność szkolna mogła się dowiedzieć z plakatów wyborczych umieszczonych na parterze w głównym holu naszej szkoły. W poniedziałek na dwóch przerwach uczniowie mogli oddać głos na wybranego przez siebie kandydata. Komisja wyborcza sprawdzała listy głosujących, wydawała karty do głosowania, a po później podliczyła oddane, ważne głosy i przekazała Opiekunowi Samorządu wyniki wyborów.
Przewodniczącym naszej szkoły w roku szkolnym 2023/2024 został Jakub S. z klasy 7, jego zastępcą Kacper G. z klasy 6. Godność sekretarza będzie piastowała Milena S. z klasy 4. Pozostali kandydaci weszli w skład Rady Samorządu. Wszystkim zaangażowanym uczniom dziękujemy za ciekawe plakaty, a osobom zasia
Inauguracja Roku Harcerskiego Hufca Bieszczadzkiego
We czwartek, 21 września 2023, reprezentanci 18 DH im. Szarych Szeregów z naszej szkoły brali udział w inauguracji Roku Harcerskiego Hufca Bieszczadzkiego w Berezce. Uroczystość rozpoczęła się mszą świetną w kościele parafialnym o godz. 17.00. Po mszy św. nastąpiło obrzędowe przywitanie wszystkich harcerzy. Następnie młodzież z Berezki oprowadziła przybyłych po okolicy, pokazując najciekawsze miejsca i opowiadając o nich. Drużynowi odbyli spotkanie z komendantem hufca. Dowiedzieli się min.o najbliższym przedsięwzięciu, czyli o Złocie Hufca. Zapowiada się ciekawie....
Dzień Kropki
"Różnica między konstruowaniem a kreatywnością polega na tym, że rzecz skonstruowaną można pokochać dopiero, gdy jest gotowa, natomiast rzecz kreowaną kocha się, zanim jeszcze powstanie."
/Charles Dickens/
PamiętaMY.... BŁOGOSŁAWIONA Rodzina Ulmów
"24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Dzień ten został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa koło Łańcuta (woj. podkarpackie). Prowadzili gospodarstwo – Józef specjalizował się w uprawie warzyw i owoców, pszczelarstwie i hodowli jedwabników, jego pasją była fotografia, był też zaangażowany społecznie. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Mieszkali z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. W Markowej żyło około 20 rodzin żydowskich, w powiecie łącznie około 1000 Żydów. W pierwszej połowie 1942 r. większość z nich została wywieziona i zamordowana w ośrodku zagłady w Be
„Bezpieczna droga do szkoły”
8„Bezpieczna droga do szkoły” to cykliczna akcja, organizowana przez Policję Polską w celu wykształcenia wśród najmłodszych uczestników ruchu bezpiecznych nawyków w drodze do i ze szkoły.
W związku z tym naszą szkołę odwiedziła funkcjonariuszka policji p. Natalia Brzozowska. Głównym tematem spotkania było zachowanie bezpieczeństwa na drodze: nauka przechodzenia przez pasy, ostrożność w trakcie
poruszania się po chodnikach, a także bezpieczeństwo w pojazdach:autobusach i samochodach. Poza tymi informacjami, najmłodsi zdobyli również wiedzę o tym jak postępować podczas kontaktów z nieznajomym.
Dzieci brały udział w scenkach sytuacyjnych, mogły zapoznać się z akcesoriami policyjnymi, a na koniec wszystkie otrzymały odblaski.
Zebranie z Rodzicami
Drodzy Rodzice,
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się
7 września ( czwartek).Prosimy o obecność.
godz. 16.00 zebranie ogólne,
godz. 16.10 spotkania z wychowawcami w klasach.
Poruszane będą ważne i decydujące dla uczniów i rodziców sprawy.
Życzenia na nowy rok szkolny!
Drodzy Uczniowie!
Nowy rok szkolny już nadszedł, a wraz z nim nowe możliwości, wyzwania i przygody. Życzymy Wam, abyście w pełni wykorzystali ten czas, aby się rozwijać, zdobywać wiedzę i kształtować swoje umiejętności.
Niech ten rok będzie pełen inspiracji, pasji i chęci do nauki. Pamiętajcie, że każdy dzień w szkole to okazja do zdobywania nowych doświadczeń i poznawania ciekawych rzeczy. Niech Wasza ciekawość i zapał nigdy nie gasną!
Godziny dzwonków
Poniedziałek 26.05.2025NAJBLIŻSZE DNI WOLNE
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych