Egzamin Gimnazjalny z Przedmiotów Matematyczno-przyrodniczych
Egzamin gimnazjalny humanistyczny
Dzisiaj nasi
trzecioklasiści rozpoczęli trzydniową sesję egzaminacyjną wieńczącą pobyt w gimnazjum. Jak było? Zobaczcie.
Dzień Ziemi
Gimnazjaliści pod opieką pani Agnieszki przygotowali i zaprezentowali bardzo interesujący pokaz eko-mody z okazji Dnia Ziemi. Foto Foto 2
Piłka nożna
Strofy o Ojczyźnie
Komenda Hufca Bieszczadzkiego ZHP w Lesku po raz kolejny w dniu 07.02.2013 była organizatorem XXI eliminacji Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie” na etapie hufcowym. Zwycięzcą w kategorii zuchy był Jakub Oliwko - 28 BGZ Myczków. Drugie i trzecie miejsce zajęły nasze zuchenki Gabriela Budziak i Wiktoria Dymińska. Zuchy przygotowała druhna Zosia M. Jakub będzie reprezentował Hufiec Bieszczadzki na szczeblu chorągwianym.
Tegoroczna XXI edycja Chorągwianego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie” odbyła się w salach Muzeum Regionalnego w Brzozowie, a organizatorem był miejscowy Hufiec ZHP. Konkurs zgromadził 18 recytatorów z grona zuchów i harcerzy Podkarpacia. Przybyła także Komendantka Chorągwi Podkarpackiej hm. Władysława Domagała wraz z seniorką podkarpackiego harcerstwa hm. Zofią Nowakowską, która zebranym zaprezentowała kilka wierszy o tematyce harcerskiej i wiosennej, ze swego zbiorku. Reprezentantem Hufca Bieszczadzkiego był zuch z BGZ z Myczkowa - Jakub Oliwko . Na konkurs pojechał z druhną Zosią i tatą. Jakub mówił wiersz i prozę o Polsce. Jury przyznało Jakubowi wyróżnienie. Czuwaj!
Warsztaty artystyczne
W ubiegłym tygodniu nasi szkolni samorządowcy w ramach projektu "Młode Bieszczady" uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Przysłupie. Więcej szczegółów w zakładce "Samorząd Szkolny"
Wyjazd do teatru
Dnia 11.04.2013 w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku odbył się spektakl teatralny pt "Kamienie na szaniec". Głównym wątkiem tej sztuki było przedstawienie głównych bohaterów oraz ich najciekawszych i najniebezpieczniejszych akcji dywersyjnych i sabotażowych podczas II wojny światowej. Inscenizacja ta była ciekawa i umoralniająca, gdyż uświadomiła nam, jak młodzi ludzie, niewiele od nas starsi poświęcali się dla Ojczyzny . Aktorzy wspaniale wcielili się w swoje rolę. Interesująco zaprezentowali swoich bohaterów, ponieważ idealnie gestykulowali dłońmi i mimiką. Nastrój przedstawienia był poważny i wzruszający. Muzyka towarzysząca akcji dodała odpowiedniego klimatu. W trakcie trwającego spektaklu były wyświetlane zdjęcia z życia Warszawy podczas wojny. Wszystkie wyżej wymienione elementy były cudowne. Tylko scenografia troszkę nas rozczarowała, ponieważ była bardzo skromna. Spektakl został sprawnie wyreżyserowany i cieszył się dużym uznaniem publiczności. Po przedstawieniu udaliśmy się na zwiedzanie Synagogi w Lesku, a następnie mieliśmy czas wolny. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.
Konkurs Pożarniczy
Dnia 09.04.2013 trzech przedstawicieli naszej szkoły: Domin
ik Kardasz, Patryk Kardasz i Bartosz Matuszewski wzięło udział w XXXVI Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Test składał się z 40 pytań a czas na jego rozwiązanie był nieograniczony. Po 30 minutach wszyscy biorący udział oddali kartki. Najwyżej z naszej ekipy został sklasyfikowany Bartek zajmując III miejsce i zapewniając sobie awans na eliminacje powiatowe, które odbędą się 19 kwietnia w Lesku. [BM] Zdjęcia
Sprawdzian po szkole podstawowej
Sezon egzaminacyjny rozpoczęty.
Dzisiaj dziesiątka naszych szóstoklasistów pisała sprawdzian po szkole podstawowej. Do egzaminu przystąpili - sądząc po minach - "z pewną nieśmiałością". Po sprawdzianie opinie były różne - od optymistycznych po umiarkowanie pesymistyczne. A jak było - zobaczcie.
Wiosenna przerwa świąteczna
Rozpoczęła się wiosenna przerwa świąteczna. Grupa gimnazjalistów wspierana przez Kubę i Michała ze szkoły podstawowej przygotowała krótki montaż poetycki o tematyce świąteczno-wiosennej. Pięknie wyrecytowane wiersze z odpowiednią muzyką w tle wprowadziły nas w dostojny, podniosły nastrój świąteczny. Występ zakończyły życzenia świąteczne zapisane na własnoręcznie wykonanych przez uczniów kartkach okolicznościowych. O wysoki poziom spektaklu zadbały: pani Samuela i pani Joanna z Zespołu Nauczycieli Języków Obcych. Zdjęcia Zdjęcia
Zamiast pojechać na warsztaty walczyliśmy z zimą
Pogoda zrobiła nam psikusa! Zamiast pojechać na warsztaty walczyliśmy z zimą. Najdzielniej z łopatami stawali chłopcy, którzy odśnieżyli podest szkoły, schody i z rozpędu zabrali się za podwórko słusznie przewidując, że autobus, który miał po nas przyjechać, musi gdzieś zaparkować. Dziewczyny nie zostawały w tyle. Z łopatami i miotłami w ręku czynnie wzięły udział w torowaniu przejścia. Niestety, w ostatniej chwili dostaliśmy wiadomość, że droga do Przysłupia jest nieprzejezdna :(
Ale....co się odwlecze, to nie uciecze. Jedziemy na obiecane warsztaty zaraz po świętach w dniach od 5 do 7 kwietnia. Mamy nadzieję, że zima odejdzie na dobre i nie popsuje już naszych planów. [AS] zdjęcia
Wizyta w Nowosielcach
20 marca nasi gimnazjalni trzecioklasiści wraz z wychowawczynią odwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowosielcach. Zapoznali się z bazą dydaktyczną szkoły oraz zwiedzili objazdową ekspozycję przygotowaną przez Centrum Nauki "Kopernik" z Warszawy. Zdjęcia
Dzień Wody
Dzień Wody
22 marca uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej i drugiej gimnazjum wraz z wychowawcami wzięli udział w obchodach Dnia Wody organizowanych przez PGE Energia Odnawialna S.A. Odział ZEW Solina-Myczkowce.
Uczestnicy wyjazdu pomimo niesprzyjającej pogody wyruszyli z samego rana autobusem szkolnym do Elektrowni Solina, gdzie na miejscu po uroczystym powitaniu przez organizatorów, obejrzeli film nt. obiektów PGE EO w Polsce oraz o odnawialnych źródłach energii. Następnie wraz z przewodnikiem udali się na zwiedzanie wnętrza zapory wodnej.
Po zakończeniu zwiedzania nasi uczniowie przejechali do Polańczyka do domu wypoczynkowego Atrium, gdzie miała odbyć się dalsza część obchodów. Oczekując na uczestników z pozostałych szkół, nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z warsztatem pracy aktorskiej, w tajniki której wprowadzał ich aktor Teatru Syrena w Warszawie Zbigniew Kozłowski. Uczniowie próbowali swoich sił w pantomimie i przekonali się, że wcale nie jest to łatwe zadanie.
Gdy dotarli pozostali uczestnicy, to rozpoczął się międzyszkolny konkurs wiedzy nt. PGE Energia Odnawialna S.A. Odział ZEW Solina-Myczkowce oraz odnawialnych źródeł energii. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny. Byli to uczniowie reprezentujący szkoły z Bóbrki, Uherzec Mineralnych, Wołkowyi i Myczkowa. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Rafalska, Michał Malinowski i Krystian Krupa. Po bardzo wyrównanej walce, gdzie wszystkie drużyny wykazały się znakomitą wiedzą, ostatecznie zwyciężyła drużyna z Bóbrki, a nasi uczniowie zajęli trzecie miejsce, wyprzedzając drużynę z Wołkowyi. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Ponadto naszej szkole została przekazana pamiątkowa rzeźba, mająca uświetnić wystrój szkoły.
Ostatnim punktem programu był wspólny grill, gdzie każdy uczestnik mógł skosztować różnych smakołyków. [PP] Zdjęcia
Szachowe Mistrzostwa Powiatu Leskiego.
Szachowe Mistrzostwa Powiatu Leskiego.
Trzynastego marca (na szczęście nie w piątek!) tylko w środę w leskim LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu Leskiego w szachach. Na starcie pojawiło się 31 uczestników reprezentujących 7 szkół z naszego powiatu. Byli to uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe z Bóbrki, Leska i Myczkowa, gimnazja z Myczkowa oraz Olszanicy, ponadto leskie szkoły ponadgimnazjalne, tj. LO i ZSL. Naszą szkołę podstawową godnie reprezentowali: Oliwia, Adam, Jakub i Michał z klasy III oraz Mirek z klasy VI, dzielnie walcząc na szachownicach nawet z tymi dużo większymi i starszymi rywalami. Honoru naszego gimnazjum dzielnie bronili z klasy III Emilka i Dominik, z klasy II Bartek, Krystian i Michał oraz Patryk z klasy I.
Organizatorzy przeprowadzili jeden wspólny turniej dla wszystkich 31 zawodników. Turniej ten rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, w tempie po 10 minut dla zawodnika na rozegranie jednej partii. W wyniku końcowej klasyfikacji zwycięzcą całego turnieju został uczeń ZSL w Lesku. Z naszych reprezentantów najwyżej uplasował się Bartosz Matuszewski na miejscu VI z dorobkiem 4,5 punktu.
Oprócz klasyfikacji ogólnej podczas rozgrywek prowadzona była klasyfikacja w poszczególnych kategoriach wiekowych: spartakiada (SP), gimnazjada i licealiada (szkoły ponadgimnazjalne) z podziałem na dziewczęta i chłopców. W spartakiadzie w swojej kategorii wiekowej Oliwia zajęła I miejsce, a Kuba III, uzyskując awans do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. W gimnazjadzie Emilka uplasowała się na miejscu II, a chłopcy opanowali całe podium zajmując kolejno miejsca I- Bartek, II- Krystian, III- Dominik, tym samym awansując do zawodów wojewódzkich.
Zachęcam również innych do ćwiczenia umysłu i godnego reprezentowania naszej szkoły w przyszłości, a najbliższa okazja już w niedzielę (17 marca) w Polańczyku w Turnieju o Puchar Wójta Gminy Solina. [BP]
Na spotkanie z przyrodą!
W ramach projektu "Młode Bieszczady" nasi szkolni "samorządowcy" wybierają się na warsztaty artystyczne. Więcej o tym w zakładce Samorząd Szkolny.
Motto na dziś
Motto na dziś:
„Nic nie jest tak szybkie jak kalumnia:
niczego łatwiej nie można rzucić,
łatwiej zaakceptować,
ani szybciej rozprowadzić.”
Cyceron
Dzień Kobiet
Konkursy wiedzy religijnej.
W ostatnim czasie w naszej szkole odbył się "Konkurs Biblijny", w którym wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Myczkowie i w Berezce. Do finału zakwalifikowali się: Dominika Porębska (1m) i Klaudia Rafalska (2m) z naszej szkoły oraz Kacper Zięba (3m) ze szkoły w Berezce.
W Średniej Wsi odbył się II etap Olimpiady o Wielkich Polakach - w tej edycji o Słudze Bożym ks. Bronisławie Blachnickim. Nasze gimnazjum reprezentowało 2 uczniów. Uczennica IIIg Weronika Wolak zajęła w konkursie III miejsce kwalifikując się do finału, który odbędzie się w Przemyślu. [AN]
Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji (padaczki)
Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji (padaczki)
Epilepsja jest chorobą neurologiczną, na którą cierpi w Polsce ok. 1 % społeczeństwa. Jednym z jej objawów są napady padaczkowe, charakteryzujące się gwałtownymi, niekontrolowanymi drgawkami. Są one wywołane gwałtownymi wyładowaniami bioelektrycznymi w mózgu i powodują jego chwilową dysfunkcję. 1% społeczeństwa w naszym kraju to ok. 400 000 ludzi. Nie każda z tych osób doświadcza ataków epilepsji, jednak prawdopodobieństwo, że w naszej obecności zdarzy się atak padaczki, jest duże. Stąd bardzo istotna jest znajomość zasad pierwszej pomocy, tym bardziej, że w świadomości społecznej funkcjonuje wiele nieprawdziwych informacji odnośnie tego, jak w prawidłowy sposób pomóc osobie w czasie ataku drgawek.
Prawidłowe czynności można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku ataku epilepsji: https://www.szkolenia-bhp24.pl/epilepsja-online
Spróbujmy je podsumować:
- Należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla chorego (np. okulary czy przedmioty znajdujące się obok głowy),
- Priorytetem w czasie ataku jest ochrona głowy i kręgosłupa przed urazami,
- Po ataku należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej i kontrolować oddech (film na temat układania w pozycji bezpiecznej znajduje się tutaj: https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online)
- W czasie ataku i po jego ustąpieniu należy zapewnić choremu komfort, być przy nim i wspierać go. Atak kosztuje mnóstwo energii, ponadto po ustąpieniu drgawek pojawiają się przejściowe zaburzenia logicznego myślenia.
- Zadzwoń po pogotowie ratunkowe, jeśli nie znasz osoby, która doznała w Twojej obecności ataku drgawek. Należy wezwać karetkę także wtedy, gdy po ustąpieniu drgawek osoba jest nieprzytomna, atak trwał bardzo długo lub doprowadzić do poważnego urazu.
W razie ataku epilepsji NIE WOLNO:
- Powstrzymywać na siłę drgawek i krępować ruchóa. gdyż można w ten sposób doprowadzić do urazu.
- Wkładać przedmiotów pod głowę, gdyż zmniejsza to drożność dróg oddechowych.
- Otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.
- Robić sztucznego oddychania oraz podawać płynów.
Jak widać, pomoc poszkodowanemu w sytuacji ataku epilepsji jest dosyć prosta. Pamiętajmy jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe szkolenia i kursy z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!
Projekcja filmu - projekt gimnazjalny
Dnia 6 marca w ramach projektu gimnazjalnego realizowanego przez uczniów klasy drugiej gimnazj
um odbyło się spotkanie grupy projektowej z języka niemieckiego pod kierunkiem pani Joanny Kapalskiej.
O godzinie 16.00 odbył się pokaz fragmentów filmu Pt. „Lilly” z udziałem niemieckiej aktorki Diane Kruger. Jest to jedna z trójki aktorów niemieckich, których karierę śledzą uczniowie Klaudia Matuszewska, Diana Kardasz i Maciek Wojtanowski. Po pokazie był czas na wymianę wrażeń i uwag na temat obejrzanych fragmentów filmu i samego pomysłu. Zdjęcia [JK]
Archiwum Aktualności