• Historia szkoły

        • Historia szkół w Myczkowie i w Polańczyku

          Najprawdopodobniej ok. 1911 roku, za radą właściciela dworu w Myczkowie, (który przeznaczył teren pod szkołę) odkupiono karczmę od Żyda i w budynku tym uczono dzieci z Myczkowa i Polańczyka. W latach 1930 - 1938 dzieci uczyły się razem, zaś w okresie okupacji oddzielnie uczono dzieci polskie, a oddzielnie ruskie i ukraińskie.

          W 1948 na wiosnę rozpoczęły się pierwsze zajęcia szkolne w domu, który pozostał po wywiezionych mieszkańcach Myczkowa. Uczęszczały na nie również dzieci z Woli Matiaszowej.

          Około 1950 roku po przeniesieniu szkoły do budynku pożydowskiego uczono w Myczkowie dzieci młodsze, a starsze chodziły do szkoły w Polańczyku.

          W 1954 szkoła mieściła się w budynku pogospodarskim, murowanym z cegły i miała tylko jedną izbę lekcyjną. Do szkoły zapisanych było 13 dzieci, najwyższa klasa IV Uczyła 2 uczniów. Z powodu dużej odległości do pełnoklasowej szkoły podstawowej w Wołkowyi uczniowie klas V, VI i VII uczyli się eksternistycznie.

          Pierwsi po wojnie absolwenci szkoły podstawowej ukończyli ją w Polańczyku w 1956 roku.

          W roku szkolnym 1958/1959 utworzono siedem klas o 2 nauczycielach, dla 54 dzieci. Nauka odbywała się na dwie zmiany.

          45 lat temu, w 1960 roku oddano do użytku piękną, nową szkołę - 3 jasne duże sale lekcyjne, gabinet nauczycielski, duży korytarz. Wtedy 4 nauczycieli uczyło 70 dzieci.

          Rok szkolny 1964/1965 to likwidacja klasy V, VI i VII w Polańczyku. W Myczkowie wzrosła liczba uczniów do 92, wynajęto u gospodarza pomieszczenie na salę lekcyjną, uczyło 5 nauczycieli. W listopadzie otworzono Szkołę Przysposobienia Rolniczego.

          W latach 1966 - 1968 wzrosła liczba uczniów do 105. Systemem gospodarczym wykonano boisko do siatkówki i piłki ręcznej. W 1970 oddano do użytku dobudowane 2 sale lekcyjne, kancelarię, 2 pomieszczenia w suterenie, ogródek rekreacyjny i ogródek biologiczny, a następnie ogródek geograficzny.

          W 1973 obniżono poziom organizacyjny szkoły, klasy były łączone I+II, III+IV, V+VI, VII+VIII, zaś w latach 1974 - 1978 w klasach I-IV uczyły się dzieci z Myczkowa, a w klasach V-VIII z Myczkowa i z Polańczyka.

           

          Historia szkoły w Polańczyku jest krótka. Od 1934 do 1978 roku pracowało tu 15 nauczycieli, uczniowie uczyli się w klasach łączonych, wielu ukończyło później szkoły zawodowe, średnie i studia wyższe. Pierwszy, który ukończył szkołę średnią, a następnie studia wyższe, to absolwent Szkoły Podstawowej w Polańczyku z 1961 roku, jak sam wspomina: "Szkołę Podstawową w Polańczyku ukończyłem w 1961r, natomiast w 1965r. zdałem naturę w Liceum Ogólnokształcącym w Lesku, a studia ukończyłem w 1971r w Szczecinie."

          W 1927 roku - 60 gospodarzy z Polańczyka (pochodzenia ukraińskiego i polskiego) w zamian za odpracowanie po 18 dniówek otrzymało działkę pod budynek, w którym m. in. miała być izba lekcyjna.

          W 1928 oddano budynek do użytku lecz w sali, w której miały uczyć się dzieci był magazyn sklepu.

          Dopiero w 1934 w Polańczyku otworzono szkołę z jednym nauczycielem. W ówczesnym systemie uczeń uczęszczał do szkoły 7 lat kończąc 4 klasy Szkoły Powszechnej. Pierwszą klasę uczono w języku ukraińskim, od drugiej klasy j. polski i j.ukraiński to były dwa oddzielne przedmioty.

          1. września 1939 dzieci nie poszły do szkoły, gdyż nauczyciel został powołany do wojska jako oficer rezerwy.

          W latach 1939-1944 - w Polańczyku uczyło dwóch nauczycieli pochodzenia ukraińskiego. Uczono języka ukraińskiego, polskiego i niemieckiego w zakresie 4 klas. Klasy V, VI, VII uczyły się na kursach wieczorowych.

          Od 1944 do 1948 była przerwa w nauczaniu, gdyż zniszczono budynek i wszystkie dokumenty.

          W październiku 1948 po remoncie budynku, otworzono czteroklasową szkołę, prowadzoną przez nauczycielkę, która za namową ks. Franciszka Stopy przyjechała z Jedlicza koło Krosna.

          Rok 1953 to gruntowny remont budynku i 2 sale lekcyjne. Od roku szkolnego 1954/1955 następuje reorganizacja szkoły. Powstaje szkoła siedmioklasowa z klasami łączonymi. Od tego roku do szkoły w Polańczyku do klas V, VI i VII uczęszczają również uczniowie z Myczkowa. Jednym z nich jest obecny Generał Zakonu Paulinów Ojciec Izydor Matuszewski.

          Po 10 latach, w 1964 następuje obniżenie poziomu organizacyjnego szkoły. Zostaje jedna nauczycielka i klasy I-IV. W 1977 wprowadzono klasę zerową, zaś w 1978 - zlikwidowano szkołę w Polańczyku. Nauczycielkę, uczniów i cały majątek szkoły przeniesiono do Szkoły Podstawowej w Myczkowie.

          Od 21 sierpnia 1978 wszyscy uczniowie z Myczkowa i Polańczyka podjęli naukę w Szkole Podstawowej w Myczkowie. Uczyli się w klasach łączonych systemem I, II+III, IV+V, VI+VII, VIII. Tymczasem rosły bloki mieszkalne w Polańczyku, przybywało dzieci w wieku szkolnym, w klasach było coraz ciaśniej. Wizja szkoły - dziesięciolatki, z półinternatem i domem nauczyciela o 40 mieszkaniach, roztaczana przed nami wiosną 1978 zaczęła się oddalać. Gdy liczba uczniów znacznie przekroczyła 100, dzieci nie mieściły się w klasach, utworzono podwójne oddziały i uczyliśmy na dwie zmiany, powstał Komitet Budowy Szkoły. Rodzice, dyrektorzy ośrodków wczasowych, sanatoriów, nauczyciele i inne osoby przyjazne oświacie szukały sposobów na nowa szkołę. Były propozycje wybudowania szkoły ze środków od górnictwa, z zakładów pracy z terenów zagrożonych ekologicznie i WSK w Rzeszowie. W zamian dzieci pracowników tych zakładów miły spędzać u nas ferie i wakacje, a nawet przyjeżdżać na zajęcia w roku szkolnym (dzisiejsze zielone czy białe szkoły). Były cegiełki, zbiórki pieniędzy, opracowano dokumentację i .... W przybudówce i tzw. „budynku ciechanowskim" - baraku uczyliśmy ponad 20 lat, a miało to być tylko na chwilę.

          W 1999 roku, w wyniku kolejnej reformy oświaty, uchwałą Rady Gminy Solina złożono Zespół Szkół w Myczkowie, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym i gimnazjum. Naukę w ciasnych salach, „korytarzowej" sali gimnastycznej, w najtrudniejszych warunkach w całej gminie rozpoczęło ok. 230 uczniów z Myczkowa, Polańczyka i Bereżnicy Wyżnej. Pozostali gimnazjaliści z Berezki, Woli Matiaszowej i Bereżnicy Wyżnej wybrali gimnazjum w sąsiedniej gminie.

          W 2000 roku znów nauczyciele, rodzice, radni, mieszkańcy Berezki, Bereżnicy Wyżnej, Myczkowa, Polańczyka i Woli Matiaszowej (obwód gimnazjum ) myśleli, działali i szukali możliwości wybudowania nowoczesnej szkoły dla naszych dzieci. Jednej szkoły integrującej dzieci i młodzież z kilku miejscowości i parafii. Powstało Stowarzyszenie na Rzecz Budowy Gimnazjum w Polańczyku-Myczkowie.

          Myczków, 2005r.

           

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W MYCZKOWIE
      • 134692005, 512178943
      • Myczków 109 38-610 Polańczyk Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • FB szkoła