4 kwietnia organizowana jest Ogólnoświatowa akcja "Zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue), jest inicjatywą zainaugurowaną w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Celem akcji jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Nasi uczniowie i nauczyciele również przyłączyli się do akcji. [AC]
Rafa Koralowa Wiktorii
Cezarego
Zuzanny i Amelii
KOMUNIKAT
W zakładce PLAN LEKCJI zamieszczony został plan lekcji w celu usystematyzowania pracy uczniów, który będzie obowiązywał od 25 marca 2020r. Plan jest dzienny, więc to od ucznia zależy w jakiej kolejności, w jakim czasie i jak długo będzie się uczył.
Z przedmiotów nieujętych w planie uczniowie będą dostawać wskazówki do nauki od prowadzących zajęcia jednorazowo w ciągu tygodnia.
Kończy się tydzień intensywnej pracy w niezwykle trudnych warunkach. Pragnę wszystkim serdecznie podziękować za zaangażowanie i wyrozumiałość.
W okresie zawieszenia zajęć, kontakt ze szkołą odbywa się telefonicznie pod numerem 512178943 , lub przez pocztę elektroniczną zsmyczkow@op.pl
Rodziców i Uczniów prosimy o czytanie komunikatów na stronie internetowej szkoły i w dzienniku elektronicznym.
Konsultacje z nauczycielami na czas kwarantanny społecznej 2020
KOMUNIKAT
Informujemy, iż jest możliwość zabrania ze szkoły podręczników i innych materiałów niezbędnych do nauki w domu. Szkoła jest otwarta w godz. 8.00-11.00.
‼PROSIMY O ZACHOWANIE WSZELKICH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI
Rekrutacja do szkoły podstawowej i przedszkola
W celu ograniczenia niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem COVID19 i uniknięcia konieczności wychodzenia z domu rodziców dzieci, którzy do tej pory nie zdążyli złożyć wniosków, wprowadzam możliwość złożenia dokumentów drogą elektroniczną w postaci skanów lub fotografii wypełnionych dokumentów z podpisami rodziców na adres mailowy szkoły zsmyczkow@op.pl. Oryginały przyniesiecie Państwo, kiedy sytuacja się unormuje.
Dokumenty są dostępne do pobrania:
Dokument - karta zgłoszenia dziecka –– uczniowie z obwodu 2020_zgloszenie_do_szkoly_podstawowej_klasa_1.pdf
2020_zgloszenie_do_szkoly_podstawowej_klasa_1.docx
Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły będą przyjmowane, gdy szkoła będzie dysponować wolnymi miejscami.
Dokument - wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły –– uczniowie spoza obwodu
2020_wniosek_o_przyjecie_do_I_SP_zal_3_poza_obwodem.docx
2020_wniosek_o_przyjecie_do_I_SP_zal_3_poza_obwode.pdf
Do oddziału przedszkolnego przyjmowane będą dzieci w wieku od trzeciego roku życia.
Dokument – Wniosek o przyjęcie dziecka oddziału przedszkolnego w szkole.
Dokumenty można pobrać ze strony internetowej szkoły.
Dokonując zapisu należy przedłożyć następujące dokumenty:
§ karta zgłoszenia,
§ odpis aktu urodzenia dziecka (lub kserokopia tego dokumentu).
Dyrektor Joanna Kapalska
Zuzanna i Amelia z klasy drugiej witają wiosnę.
Zuzanka, Amelka i Cezary też nie mogą się doczekać wiosny.
Rzeszów, 2020-03-18
Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele
przedszkoli, szkół i placówek
w województwie podkarpackim
Rodzice
Nadzwyczajna sytuacja w systemie oświaty spowodowana zagrożeniem epidemicznym oraz związana z zawieszeniem działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej szkół od 12 do 25 marca, stała się wyzwaniem dla nauczycieli i uczniów, ale także dla ich rodzin. Brak kontaktu z kolegami, koleżankami, uniemożliwienie im wspólnych zabaw, brak możliwości bezpośredniej rozmowy z nauczycielem – są to sytuacje niecodzienne. Wszelkie zakazy wydawane zgodnie z zaleceniami GIS mogą być niezrozumiałe i stresujące. Potrzebę bezpośredniego kontaktu muszą teraz zapewnić członkowie rodziny, przede wszystkim rodzice i rodzeństwo. Bardzo istotną kwestią w aktualnej sytuacji jest maksymalna redukcja dziecięcego lęku, a w przypadku starszych ważne jest rozumienie odpowiedzialności i ograniczenie ryzykownych zachowań.
Uczniowie, w tej dla nich także trudnej i kryzysowej sytuacji, oczekują od swoich nauczycieli wsparcia, pomocy w organizacji procesu uczenia się w warunkach domowych, w procesie samokształcenia i samodoskonalenia, w utrwalaniu materiału, wskazaniu ciekawych źródeł informacji o przedmiocie, motywowania i aktywizowania do pracy. Zdalne nauczanie w świetle obowiązujących przepisów prawnych, nie wymaga na razie ani od Nauczycieli ani od Uczniów realizacji podstaw programowych, opracowywania zupełnie nowych partii materiału rozwiazywania zadań z zagadnień, które wcześniej nie były wprowadzone czy wytłumaczone. Trudno mówić o jednakowych dla wszystkich możliwościach organizacyjnych, a zwłaszcza prawnych, na obecnym etapie, co uniemożliwia przeniesienie sytuacji lekcyjnej ze szkoły do sieci, razem z ocenianiem, sprawdzaniem obecności czy wpisywaniem tematów lekcji (wypowiedź Ministra Edukacji Narodowej na ten temat pod poniższym linkiem:
W tym czasie, najważniejsze z perspektywy nauczyciela, jest nawiązanie współpracy zdalnej z uczniami, ocena możliwości organizacji procesu nauki w tej formie, powtarzanie i utrwalanie materiału, stymulowanie pracy ucznia i wdrażanie go do rozwiązań, które będą wymagały od niego systematycznych działań w sytuacji przedłużającego się zawieszenia zajęć. Jest to rozważany scenariusz, choć powiązany z sytuacją w kraju, o czym mówił wielokrotnie Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski. To nowa sytuacja także dla nauczycieli, którzy mają czas na rozeznanie własnych kompetencji, dostępnych zasobów pod kątem przydatności do realizacji przedmiotu czy nowego warsztatu pracy. Nowa także dla dyrektorów szkół, którzy zostali zobowiązani do zbadania możliwości i przygotowania do organizacji tego procesu, monitorowania sposobów i form działań podejmowanych przez nauczycieli w celu realizacji zdalnego nauczania, intensywności tych działań. Szczegółowo o potrzebie zdiagnozowania tych możliwości mówił Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski w liście skierowanym do Dyrektorów szkół i placówek „Przygotowanie do organizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc-informacje-dla-dyrektorow
ze względu na to, że w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, regulujące kwestię nauczania na odległość. Pracownicy kuratorium także monitorują sytuację, wyjaśniają i udzielają informacji dyrektorem i rodzicom za pośrednictwem strony internetowej, telefonu interwencyjnego. Wszystkich zachęcam do kontaktu w razie pytań i wątpliwości, korzystania z zasobów internetowych polecanych przez OKE, proponowanych przez MEN i zgromadzonych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji czy inne instytucje. W oparciu o dostępne zasoby i możliwości proszę o wzmacnianie własnych kompetencji, aktualizowanie wiedzy na temat podejmowanych przez MEN działań, podejmowanie bieżących działań adekwatnych do sytuacji, bo tylko dobry przepływ informacji zapewni nam wszystkim sprawną organizację oraz koordynację na poziomie każdej szkoły w nowej sytuacji, w której wszyscy funkcjonujemy, podejmujemy nie zawsze rutynowe działania i pracujemy zdalnie. Cierpliwość i zrozumienie jest potrzebne wszystkim, których sytuacja dotyka w sposób bezpośredni.
Podkarpacki Kurator Oświaty
Małgorzata Rauch
Egzamin Ósmoklasisty!
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 - rozwiązania! Zapraszamy od 16.03 na
http://www.cke.gov.pl
Zwracamy się z prośbą do wszystkich uczniów i rodziców o regularne sprawdzanie wiadomości wysyłanych przez dziennik elektroniczny. Zamieszczane są tam na bieżąco treści materiału do przerobienia oraz linki z ćwiczeniami. Oczywiście w godzinach pracy szkoły służymy pomocą. Kontaktujemy się ze sobą mailowo lub telefonicznie. Miejmy nadzieje, że wkrótce będziemy mogli wrocić do normalnego funkcjonowania. Ale teraz przede wszystkim dbajmy o siebie, pozostając w domach.
DRODZY RODZICE‼
Od czwartku 12.03.2020 r. Zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W godzinach pracy szkoły w dniu jutrzejszym oraz w piątek (13.03.2020 r.) prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla tych dzieci, którym rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki. Od poniedziałku przez okres 2 tygodni szkoła bedzie zamknięta. O wszelkich zmianach bedą Państwo informowani przez dziennik elektroniczny lub stronę szkoły.
Rodzicu,
☑️zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole.
☑️Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
☑️jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
☑️przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
☑️rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
☑️śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
☑️pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
☑️przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
☑️odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje.
☑️Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
☑️przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
10.03.2020 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Tematem przedstawionej prezentacji była WODA. W pokazach brali udział uczniowie klas: I – VI Szkoły Podstawowej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość uświadomienia sobie:
§ potrzeby oszczędzania wody,
§ skąd się bierze woda,
§ jaką ilość wody zużywa przeciętnie każdy Polak,
§ jakie istnieją sposoby oszczędzania wody,
§ czym rzeki są zanieczyszczane,
§ czy wszystko można oczyścić, itp.
Podczas spotkania studenci przeprowadzali doświadczenia: jak oszczędzać wodę np. podczas mycia zębów, kąpieli, mycia naczyń, prania ubrań.
Uczniowie mieli możliwość zaobserwowania, jak następuje oczyszczanie ścieków, jak samodzielnie przygotować filtr oczyszczania ścieków, jakie są procesy uzdatniania wody.
Brak dostępu do wody może dotknąć każdego mieszkańca Ziemi. Świadomie lub nie, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wody pitnej. Tylko połączone wysiłki wszystkich mogą zapobiec pogłębianiu się tego kryzysu.
,,Generał kurczak z niespodzianką i ziemniakami w mundurkach”
Jak widać już sama nazwa potrawy jaką zaserwowały nasze uczennice w II etapie konkursu ,,Kulinarny Master Team Powiatu Bieszczadzkiego” wskazuje na ich innowacyjne podejście do trudnej sztuki gotowania. Ale nie tylko nazwą zaimponowały nasze uczestniczki jury. Liczył się przede wszystkim sposób podania i ciekawe połączenie smaków. Danie zostało ocenione wysoko i wzbudziło nadzieję na zajęcie miejsca na podium. Z niecierpliwością czekamy na deser w ostatnim etapie zmagań kulinarnych w Ustrzykach Dolnych. [AS]
Powered by aSc EduPage