Aktualności
Szkoła z TVP
KOMUNIKAT
KOMUNIKAT
W zakładce PLAN LEKCJI zamieszczony został plan lekcji w celu usystematyzowania pracy uczniów, który będzie obowiązywał od 25 marca 2020r. Plan jest dzienny, więc to od ucznia zależy w jakiej kolejności, w jakim czasie i jak długo będzie się uczył.
Z przedmiotów nieujętych w planie uczniowie będą dostawać wskazówki do nauki od prowadzących zajęcia jednorazowo w ciągu tygodnia.
Konsultacje z nauczycielami na czas kwarantanny społecznej 2020
Kończy się tydzień intensywnej pracy w niezwykle trudnych warunkach. Pragnę wszystkim serdecznie podziękować za zaangażowanie i wyrozumiałość.
W okresie zawieszenia zajęć, kontakt ze szkołą odbywa się telefonicznie pod numerem 512178943 , lub przez pocztę elektroniczną zsmyczkow@op.pl
Rodziców i Uczniów prosimy o czytanie komunikatów na stronie internetowej szkoły i w dzienniku elektronicznym.
Konsultacje z nauczycielami na czas kwarantanny społecznej 2020
KOMUNIKAT
KOMUNIKAT
Informujemy, iż jest możliwość zabrania ze szkoły podręczników i innych materiałów niezbędnych do nauki w domu. Szkoła jest otwarta w godz. 8.00-11.00.
‼PROSIMY O ZACHOWANIE WSZELKICH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI
Rekrutacja do szkoły podstawowej i przedszkola
Rekrutacja do szkoły podstawowej i przedszkola
W celu ograniczenia niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem COVID19 i uniknięcia konieczności wychodzenia z domu rodziców dzieci, którzy do tej pory nie zdążyli złożyć wniosków, wprowadzam możliwość złożenia dokumentów drogą elektroniczną w postaci skanów lub fotografii wypełnionych dokumentów z podpisami rodziców na adres mailowy szkoły zsmyczkow@op.pl. Oryginały przyniesiecie Państwo, kiedy sytuacja się unormuje.
Dokumenty są dostępne do pobrania:
Dokument - karta zgłoszenia dziecka –– uczniowie z obwodu 2020_zgloszenie_do_szkoly_podstawowej_klasa_1.pdf
2020_zgloszenie_do_szkoly_podstawowej_klasa_1.docx
Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły będą przyjmowane, gdy szkoła będzie dysponować wolnymi miejscami.
Dokument - wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły –– uczniowie spoza obwodu
2020_wniosek_o_przyjecie_do_I_SP_zal_3_poza_obwodem.docx
2020_wniosek_o_przyjecie_do_I_SP_zal_3_poza_obwode.pdf
Do oddziału przedszkolnego przyjmowane będą dzieci w wieku od trzeciego roku życia.
Dokument – Wniosek o przyjęcie dziecka oddziału przedszkolnego w szkole.
Dokumenty można pobrać ze strony internetowej szkoły.
Dokonując zapisu należy przedłożyć następujące dokumenty:
§ karta zgłoszenia,
§ odpis aktu urodzenia dziecka (lub kserokopia tego dokumentu).
Dyrektor Joanna Kapalska
Wiosna tuż, tuż
Zuzanna i Amelia z klasy drugiej witają wiosnę.
Zuzanka, Amelka i Cezary też nie mogą się doczekać wiosny.
Wsparcie uczniów, nauczycieli i rodziców.
Wsparcie uczniów, nauczycieli, rodziców w nadzwyczajnej sytuacji kryzysowej spowodowanej zagrożeniem epidemicznym
Rzeszów, 2020-03-18
Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele
przedszkoli, szkół i placówek
w województwie podkarpackim
RodziceNadzwyczajna sytuacja w systemie oświaty spowodowana zagrożeniem epidemicznym oraz związana z zawieszeniem działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej szkół od 12 do 25 marca, stała się wyzwaniem dla nauczycieli i uczniów, ale także dla ich rodzin. Brak kontaktu z kolegami, koleżankami, uniemożliwienie im wspólnych zabaw, brak możliwości bezpośredniej rozmowy z nauczycielem – są to sytuacje niecodzienne. Wszelkie zakazy wydawane zgodnie z zaleceniami GIS mogą być niezrozumiałe i stresujące. Potrzebę bezpośredniego kontaktu muszą teraz zapewnić członkowie rodziny, przede wszystkim rodzice i rodzeństwo. Bardzo istotną kwestią w aktualnej sytuacji jest maksymalna redukcja dziecięcego lęku, a w przypadku starszych ważne jest rozumienie odpowiedzialności i ograniczenie ryzykownych zachowań.
Uczniowie, w tej dla nich także trudnej i kryzysowej sytuacji, oczekują od swoich nauczycieli wsparcia, pomocy w organizacji procesu uczenia się w warunkach domowych, w procesie samokształcenia i samodoskonalenia, w utrwalaniu materiału, wskazaniu ciekawych źródeł informacji o przedmiocie, motywowania i aktywizowania do pracy. Zdalne nauczanie w świetle obowiązujących przepisów prawnych, nie wymaga na razie ani od Nauczycieli ani od Uczniów realizacji podstaw programowych, opracowywania zupełnie nowych partii materiału rozwiazywania zadań z zagadnień, które wcześniej nie były wprowadzone czy wytłumaczone. Trudno mówić o jednakowych dla wszystkich możliwościach organizacyjnych, a zwłaszcza prawnych, na obecnym etapie, co uniemożliwia przeniesienie sytuacji lekcyjnej ze szkoły do sieci, razem z ocenianiem, sprawdzaniem obecności czy wpisywaniem tematów lekcji (wypowiedź Ministra Edukacji Narodowej na ten temat pod poniższym linkiem:
W tym czasie, najważniejsze z perspektywy nauczyciela, jest nawiązanie współpracy zdalnej z uczniami, ocena możliwości organizacji procesu nauki w tej formie, powtarzanie i utrwalanie materiału, stymulowanie pracy ucznia i wdrażanie go do rozwiązań, które będą wymagały od niego systematycznych działań w sytuacji przedłużającego się zawieszenia zajęć. Jest to rozważany scenariusz, choć powiązany z sytuacją w kraju, o czym mówił wielokrotnie Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski. To nowa sytuacja także dla nauczycieli, którzy mają czas na rozeznanie własnych kompetencji, dostępnych zasobów pod kątem przydatności do realizacji przedmiotu czy nowego warsztatu pracy. Nowa także dla dyrektorów szkół, którzy zostali zobowiązani do zbadania możliwości i przygotowania do organizacji tego procesu, monitorowania sposobów i form działań podejmowanych przez nauczycieli w celu realizacji zdalnego nauczania, intensywności tych działań. Szczegółowo o potrzebie zdiagnozowania tych możliwości mówił Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski w liście skierowanym do Dyrektorów szkół i placówek „Przygotowanie do organizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc-informacje-dla-dyrektorow
ze względu na to, że w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, regulujące kwestię nauczania na odległość. Pracownicy kuratorium także monitorują sytuację, wyjaśniają i udzielają informacji dyrektorem i rodzicom za pośrednictwem strony internetowej, telefonu interwencyjnego. Wszystkich zachęcam do kontaktu w razie pytań i wątpliwości, korzystania z zasobów internetowych polecanych przez OKE, proponowanych przez MEN i zgromadzonych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji czy inne instytucje. W oparciu o dostępne zasoby i możliwości proszę o wzmacnianie własnych kompetencji, aktualizowanie wiedzy na temat podejmowanych przez MEN działań, podejmowanie bieżących działań adekwatnych do sytuacji, bo tylko dobry przepływ informacji zapewni nam wszystkim sprawną organizację oraz koordynację na poziomie każdej szkoły w nowej sytuacji, w której wszyscy funkcjonujemy, podejmujemy nie zawsze rutynowe działania i pracujemy zdalnie. Cierpliwość i zrozumienie jest potrzebne wszystkim, których sytuacja dotyka w sposób bezpośredni.
Podkarpacki Kurator Oświaty
Małgorzata Rauch
Egzamin Ósmoklasisty!
Egzamin Ósmoklasisty!
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 - rozwiązania! Zapraszamy od 16.03 na
http://www.cke.gov.pl
Lektury
Apel do uczniów i rodziców
Zwracamy się z prośbą do wszystkich uczniów i rodziców o regularne sprawdzanie wiadomości wysyłanych przez dziennik elektroniczny. Zamieszczane są tam na bieżąco treści materiału do przerobienia oraz linki z ćwiczeniami. Oczywiście w godzinach pracy szkoły służymy pomocą. Kontaktujemy się ze sobą mailowo lub telefonicznie. Miejmy nadzieje, że wkrótce będziemy mogli wrocić do normalnego funkcjonowania. Ale teraz przede wszystkim dbajmy o siebie, pozostając w domach.
KOMUNIKAT
DRODZY RODZICE‼
Od czwartku 12.03.2020 r. Zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W godzinach pracy szkoły w dniu jutrzejszym oraz w piątek (13.03.2020 r.) prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla tych dzieci, którym rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki. Od poniedziałku przez okres 2 tygodni szkoła bedzie zamknięta. O wszelkich zmianach bedą Państwo informowani przez dziennik elektroniczny lub stronę szkoły.
Rodzicu,
☑️zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole.
☑️Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
☑️jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
☑️przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
☑️rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
☑️śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
☑️pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
☑️przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
☑️odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje.
☑️Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
☑️przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
KOMUNIKAT
W związku z poważnym zagrożeniem
zakażenia koronawirusem obowiązuje
ZAKAZ WSTĘPU
na teren szkoły dla osób niebędących uczniami, pracownikami oraz rodzicami lub opiekunami uczniów do odwołania.
Dyrektor Szkoły
WODA
10.03.2020 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Tematem przedstawionej prezentacji była WODA. W pokazach brali udział uczniowie klas: I – VI Szkoły Podstawowej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość uświadomienia sobie:
§ potrzeby oszczędzania wody,
§ skąd się bierze woda,
§ jaką ilość wody zużywa przeciętnie każdy Polak,
§ jakie istnieją sposoby oszczędzania wody,
§ czym rzeki są zanieczyszczane,
§ czy wszystko można oczyścić, itp.
Podczas spotkania studenci przeprowadzali doświadczenia: jak oszczędzać wodę np. podczas mycia zębów, kąpieli, mycia naczyń, prania ubrań.
Uczniowie mieli możliwość zaobserwowania, jak następuje oczyszczanie ścieków, jak samodzielnie przygotować filtr oczyszczania ścieków, jakie są procesy uzdatniania wody.Brak dostępu do wody może dotknąć każdego mieszkańca Ziemi. Świadomie lub nie, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wody pitnej. Tylko połączone wysiłki wszystkich mogą zapobiec pogłębianiu się tego kryzysu.
Konkurs kulinarny 2
,,Generał kurczak z niespodzianką i ziemniakami w mundurkach”
Jak widać już sama nazwa potrawy jaką zaserwowały nasze uczennice w II etapie konkursu ,,Kulinarny Master Team Powiatu Bieszczadzkiego” wskazuje na ich innowacyjne podejście do trudnej sztuki gotowania. Ale nie tylko nazwą zaimponowały nasze uczestniczki jury. Liczył się przede wszystkim sposób podania i ciekawe połączenie smaków. Danie zostało ocenione wysoko i wzbudziło nadzieję na zajęcie miejsca na podium. Z niecierpliwością czekamy na deser w ostatnim etapie zmagań kulinarnych w Ustrzykach Dolnych. [AS]
Dzień Kobiet
"Jej portret"
W poniedziałek po trzeciej lekcji chłopcy z klasy siódmej i ósmej zaprosili wszystkie Panie z naszej szkoły na krótki program artystyczny z okazji Dnia Kobiet. Punktem kulminacyjnym występu była piosenka "Jej portret" wykonana przez Patryka. ZDJĘCIA
Program stypendialny " Horyzonty"
Szanowni Państwo,
zwracam się do Państwa w związku z trwającym naborem do programu stypendialnego 'Horyzonty' skierowanego do uczniów klas ósmych szkół podstawowych.
Z pewnością w Państwa gminie są zdolni uczniowie z miejscowości do 30 tys. mieszkańców, z niezamożnych rodzin, którzy chcieliby kontynuować naukę w dobrym liceum. Fundacja EFC i Fundacja Rodziny Staraków stworzyła program stypendialny " Horyzonty" właśnie dla takich osób. Na Podkarpaciu współpracujemy z I L.O. z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.
Opłacamy m.in. bursę, wyżywienie, naukę angielskiego, ferie, wakacje i inne koszty.
Warto by było, aby rodziny w Państwa gminie miały szansę dowiedzieć się o programie dlatego przesyłam notatkę do zamieszczenia na stronie internetowej gminy oraz plakat, który mogą Państwo wydrukować i powiesić.
Szczegóły programu, formularz plikacyjny znajdują się na stronie efc.edu.pl.
W razie dodatkowych pytań, z przyjemnością opowiem więcej o programie.
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami,
Maria Starzewska
Koordynatorka regionalna
+48 881 775 252
mstarzewska@efc.edu.plEdukacyjna Fundacja
im. prof. Romana Czerneckiego EFCul. Mokotowska 63 lok. 60
00-533 Warszawawww.efc.edu.pl
+48 606 770 955
biuro@efc.edu.plNIP 524-268-52-57
KRS 0000334007
REGON 141959124Do 31 marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego „Horyzonty” skierowanego do ósmoklasistów
Program Fundacji EFC i FRS oferuje pomoc materialną w postaci pokrycia kosztów mieszkania w bursie, wycieczek szkolnych, wyżywienia czy letnich i zimowych wyjazdów.
Program jest skierowany do uczniów ósmych klas szkół podstawowych pochodzących z niezamożnych rodzin, mieszkających w miejscowościach do 30 tys. mieszkańców, którzy chcą zdobywać wiedzę w najciekawszych liceach i technikach w dużych miastach.
Na Podkarpaciu fundatorzy stypendium współpracują z I L.O. z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.
Program Horyzonty to również zobowiązanie ze strony stypendystów do działania na rzecz innych - od wspólnego organizowania projektów społecznych po pomaganie młodszym koleżankom i kolegom.
W całej Polsce w programie wzięło udział już 667 uczniów szkół średnich.
Więcej na: www.efc.edu.pl, facebook’u (@fundacja.czerneckiego) lub bezpośrednio u koordynatorki województwa podkarpackiego Marii Starzewskiej mstarzewska@efc.edu.pl, tel. 881 775 252.
Zuchy w Baligrodzie
Biwak zuchów w Baligrodzie
Dni 28-29 lutego 2020 roku były szczególne dla zuchów z 28 BGZ „Leśne Duszki” z Myczkowa. W tych dniach zuchy były na biwaku w Baligrodzie.
Oj, działo, się działo!
Po południu wszystkie zuchy zostały przywiezione przez rodziców do szkoły w Baligrodzie. Była prawie cała gromada - dwanaścioro. Opiekowały się zuchami jak zwykle druhna Basia i druhna Zosia. Na pierwszym apelu powitała nas druhna komendantka Małgorzata Kowalska. Były jeszcze dzieci z Mchawy i Baligrodu. Po apelu każdy posilił się kanapeczką, rogalikiem lub drożdżówką i poszliśmy na mszę świętą do kościoła. Po powrocie była wspólna kolacja. W stołówce zuchy ustawiły stoły gromadami i każdy przyniósł swoje jedzenie. Druhny przygotowały ciepłą herbatkę tosty i naleśniki. Były też mufinki od mamy Kingi. Po kolacji rozpoczęły się wspólne zajęcia. Początkowo wszyscy poznawaliśmy się i druhna komendantka podzieliła zuchy na ośmioosobowe patrole. Każdy patrol wymyślił dla siebie nazwę i okrzyk. Rozpoczęliśmy zbiórkę „Dobrze być sobą”. Każdy patrol przygotowywał pudełka dobrych rzeczy. Zuchy oklejały, wycinały, ozdabiały pudełeczka różnymi materiałami według własnego pomysłu. Po zakończeniu prac, każdy mógł napisać coś miłego lub narysować serduszko, słoneczko, uśmiechniętą buzię i wrzucić do dowolnego pudełeczka. Zajęcia w piątkowy dzień zakończyliśmy wspaniałym tortem od naszego Sebastiana Szewczyka i jego mamy. Potem udaliśmy się spać. Sobotę rozpoczęliśmy pobudką, gimnastyką poranną, toaletą i wspólnym śniadankiem. Każdy przygotował sobie kanapeczki, zupki lub inne jedzonko. Oczywiście druhny przygotowały cieplutką herbatkę i tosty. Po śniadanku dzień rozpoczęliśmy wspólną zabawą z chustą animacyjną, a później każdy patrol przygotowywał owoce na małe torciki. Zuchy kroiły truskawki, kiwi, mandarynki, arbuzy. Druhny przygotowały biszkoptowe ciasto, gofry oraz bitą śmietanę. Gdy wszystko było gotowe, to każdy zuch wybierał biszkopt lub gofr, dekorował owocami, cukierkami. Odśpiewaliśmy sobie „Sto lat” i jedliśmy swoje torciki. Ważnym wydarzeniem dnia 29 lutego 2020 roku była Obietnica Zuchowa złożona przez nowych zuchów z naszej gromady. Otóż Piotr i Natalia z klasy pierwszej po okresie próbnym stali się pełnoprawnymi członkami ZHP Hufca Bieszczadzkiego i otrzymali pamiątkowe znaczki zucha. Biwak kończył się miłym balonowym akcentem i dyplomem dla każdego zucha. Około 12.00 przyjechali rodzice i zuchy wróciły do domu. Dzięki temu, że druhny Basia i Zosia poświęciły swój czas od piątku /15.00/ do soboty /12.00/ mogliśmy świętować nasze raz na cztery lata imieniny. Mamy też wspaniałych, kochanych rodziców, którzy zawsze nas wspomagają w różnych działaniach. Dziękujemy za pyszne mufinki mamie Kingi, pani Agacie. Szczególne podziękowania mamy dla Sebastiana i jego mamy pani Anny za pyszny, imieninowy tort. /zuchy/ ZDJĘCIA
Konkurs kulinarny
,,Łosoś na wiosennej łące”
To chwytliwa nazwa potrawy, którą wymyśliły młode adeptki sztuki kulinarnej reprezentujące w tym roku naszą szkołę w konkursie ,,Master Team Powiatu Bieszczadzkiego” w Ustrzykach Dolnych. Trzy uczennice z klasy 8 wzięły udział w I etapie konkursu, którego celem było przygotowanie przystawki z wyznaczonych przez organizatora produktów. Poziom zmagań kulinarnych był bardzo wysoki i jury miało nie lada problem z przyznaniem punktów za przygotowanie, smak, wygląd i opis potrawy. Wyżej wymieniony ,,Łosoś” okazał się wyśmienity. Przed naszymi reprezentantkami jeszcze dwa etapy: danie główne i deser. Życzymy im powodzenia, dobrej zabawy w odkrywaniu ciekawych smaków oraz nawiązania nowych znajomości. [AS] ZDJĘCIA
Informacja Ministerstwa Zdrowia
Informacja Ministerstwa Zdrowia
Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Co musisz wiedzieć o koronawirusie
Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.
Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
Dowiedz się więcej o koronawirusie
- Nowy koronawirus SARS-Cov-2 – ZALECENIA
- Informacja dla uczelni wyższych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- COVID-19 – informacje. Przesyłki z Chin
- Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- SARS-CoV-2 – informacje
- Komunikat krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych
ZALECENIA
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Żeby zdrowe ząbki mieć trzeba tylko chcieć
„Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje, ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe ząbki mieć trzeba tylko chcieć"W piątek 28 lutego 2020 roku w klasie drugiej miało miejsce ważne wydarzenie. Odwiedziła nas pani Anna Fal - mama Cezarego z naszej klasy, która, na co dzień pracuje w gabinecie dentystycznym. Pani Ania przeprowadziła ciekawe zajęcia warsztatowe. Najpierw zapoznała dzieci z budową zęba, udzieliła wielu cennych rad dotyczących zapobiegania chorobom zębów oraz przedstawiła, co oprócz mycia zębów pomaga utrzymać je w zdrowiu. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa, właściwe odżywianie oraz prawidłowe dbanie o zęby: jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymieniać szczoteczkę i po jakie dodatkowe akcesoria higieny jamy ustnej sięgać. Pani Anna omówiła techniki prawidłowego szczotkowania. Stworzyła przyjazną atmosferę niwelującą strach przed dentystą. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały szczoteczki do zębów, pastę, naklejki, kalendarzyk mycia zębów, różne kolorowanki z zadaniami, łamigłówkami i krzyżówkami. [BK]
DZIĘKUJEMY PANI ANNIE ZA BARDZO CIEKAWE ZAJĘCIA! ZDJĘCIA
Archiwum Aktualności