Dzień Jabłka w klasach I-III
- 13
„Policyjna Nuta Bezpieczeństwa”
- 11
W dniu 2.10 uczniów naszej szkoły odwiedził asp. szt. Dariusz Szeliga. Popularny funkcjonariusz ustrzyckiej komendy przekazał dzieciom informacje na temat bezpiecznych zachowań poprzez autorski muzyczny program profilaktyczny „Policyjna Nuta Bezpieczeństwa”.
Pan Dariusz sam napisał edukacyjne teksty oraz stworzył do nich muzykę. Treści utworów zawierały ogólne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych i rowerzystów.
Uczniowie klas 0-VIII bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Bez wątpienia jest to wspaniała inicjatywa i doskonała forma profilaktyki.
Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli wziąć w niej udział.
Uroczyste otwarcie EKOpracowni
- 3
29 września miało miejsce uroczyste otwarcie Ekopracowni OZE w naszej szkole. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Joanna Kapalska, po którym głos zabrał Wójt Gminy Solina, Pan Adam Piątkowski oraz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pan Adam Skiba.
Kolejnym punktem programu otwarcia były prelekcje zaproszonych Gości, Pana Kazimierza Nóżki- Leśniczego Leśnicwa Polanki oraz Pana Piotra Walko - Dyrektora technicznego PGE Energia Odnawialna.
Nie mogło również zabraknąć radosnego występu naszych uczniów klas 1-3 oraz klasy 4.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie Ekopracowni.
Uczniowie, Rodzice, zaproszeni Goście, mogli na przygotowanych stanowiskach zapoznać się z róźnego rodzaju sprzętami i pomocami dydaktycznymi zakupionymi w ramach projeku oraz zobaczyć nasza nową, piękną salę, której nazwa to "Zielony Kąt EKOLOGA".
Na korytarzu naszej szkoły można było również zobaczyć efekty pracy uczniów biorących udział w Eko-konkursie. Klasy 1-3 przygotowały wspaniałe prace z odpadów- roboty, stworki, zwierzęta, natomiast uczniowie klas 4-8 przygotowali zestawy Ekomelbi.
Dziękujemy zaproszonym Gościom, Rodzicom, Dyrektorom Szkół Gminy Solina za obecność.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Rodziców, na których zawsze możemy liczyć podczas organizacji dużych wydarzeń. Przygotowany przez Państwa poczęstunek przerósł nasze oczekiwania :).
Pani Katarzynie Orłowskiej dziękujemy za przepiękny i przepyszny tort.
Warsztaty w Centrum Nauki Łukasiewicz „W Powiększeniu”
- 15
26.09.2023r. klasy IV i VIII brały udział w wycieczce do Centrum Nauki Łukasiewicz w Rzeszowie.
Wyjazd odbył się w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – „Ekopracownia-zielone serce szkoły”. Poza zwiedzaniem ekspozycji uczniowie wzięli udział w warsztatach pracowni biologii i ekologii „W powiększeniu”. Dowiedzieli się jak posługiwać się mikroskopem i prawidłowo przygotować preparaty mikroskopowe. Mieli również możliwość obserwacji fito i zooplanktonu. Z pewnością wiedzę, którą zdobyli podczas warsztatów wykorzystają w trakcie szkolnych zajęć na zakupionych w ramach projektu mikroskopach.
Wybory samorządowe
- 12
W poniedziałek 25września 2023 roku dobyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Wybory poprzedziła niewielka kampania wyborcza. O kandydatach do władz samorządu i ich postulatach społeczność szkolna mogła się dowiedzieć z plakatów wyborczych umieszczonych na parterze w głównym holu naszej szkoły. W poniedziałek na dwóch przerwach uczniowie mogli oddać głos na wybranego przez siebie kandydata. Komisja wyborcza sprawdzała listy głosujących, wydawała karty do głosowania, a po później podliczyła oddane, ważne głosy i przekazała Opiekunowi Samorządu wyniki wyborów.
Przewodniczącym naszej szkoły w roku szkolnym 2023/2024 został Jakub S. z klasy 7, jego zastępcą Kacper G. z klasy 6. Godność sekretarza będzie piastowała Milena S. z klasy 4. Pozostali kandydaci weszli w skład Rady Samorządu. Wszystkim zaangażowanym uczniom dziękujemy za ciekawe plakaty, a osobom zasiadającym w
Zarządzie SU serdecznie gratulujemy!!
Zapraszamy serdecznie
NARODOWE CZYTANIE "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
- 11
Inauguracja Roku Harcerskiego Hufca Bieszczadzkiego
We czwartek, 21 września 2023, reprezentanci 18 DH im. Szarych Szeregów z naszej szkoły brali udział w inauguracji Roku Harcerskiego Hufca Bieszczadzkiego w Berezce. Uroczystość rozpoczęła się mszą świetną w kościele parafialnym o godz. 17.00. Po mszy św. nastąpiło obrzędowe przywitanie wszystkich harcerzy. Następnie młodzież z Berezki oprowadziła przybyłych po okolicy, pokazując najciekawsze miejsca i opowiadając o nich. Drużynowi odbyli spotkanie z komendantem hufca. Dowiedzieli się min.o najbliższym przedsięwzięciu, czyli o Złocie Hufca. Zapowiada się ciekawie....
/ druhna Agnieszka Dereń/
Dzień Kropki
"Różnica między konstruowaniem a kreatywnością polega na tym, że rzecz skonstruowaną można pokochać dopiero, gdy jest gotowa, natomiast rzecz kreowaną kocha się, zanim jeszcze powstanie."
/Charles Dickens/
3
PamiętaMY.... BŁOGOSŁAWIONA Rodzina Ulmów
"24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Dzień ten został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa koło Łańcuta (woj. podkarpackie). Prowadzili gospodarstwo – Józef specjalizował się w uprawie warzyw i owoców, pszczelarstwie i hodowli jedwabników, jego pasją była fotografia, był też zaangażowany społecznie. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Mieszkali z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. W Markowej żyło około 20 rodzin żydowskich, w powiecie łącznie około 1000 Żydów. W pierwszej połowie 1942 r. większość z nich została wywieziona i zamordowana w ośrodku zagłady w Bełżcu, bądź rozstrzelana na miejscu. Od lipca trwały „polowania” na ukrywających się, którzy trwającą w regionie akcję eksterminacyjną usiłowali przeczekać w lasach i polach. Schrony budowali przeważnie w chaszczach i jarach. Józef Ulma pomagał jednej z rodzin przy konstruowaniu takiej kryjówki. Żydzi szukali też schronienia u mieszkańców okolicznych wsi. W Markowej, dzięki pomocy kilku polskich rodzin, wojnę przeżyło kilkunastu Żydów.
KRYJÓWKA U RODZINY ULMÓW
Jesienią 1942 r. do domu Józefa i Wiktorii Ulmów przyszła żydowska rodzina Goldmanów z Łańcuta: Saul Goldman, który przed wojną był znanym w okolicy handlarzem bydła, i jego czterej synowie o nieznanych imionach (w Łańcucie nazywano ich Szallami). Ulmowie udzielili im schronienia na poddaszu. Wkrótce do ukrywających się dołączyły także dwie córki oraz wnuczka Chaima Goldmana z Markowej – Lea (Layca) Didner z córką o nieznanym imieniu i Genia (Gołda) Grünfeld. Wcześniej Goldmanowie ukrywali się i za opłatą pomagał im w tym Włodzimierz Leś, granatowy policjant, który mieszkał pod Łańcutem. Goldmanowie zostawili mu swój majątek, lecz Leś przestał udzielać im wsparcia i nie chciał oddać mienia. Wtedy udali się do Ulmów. Na poddaszu w domu Ulmów osiem osób żyło przez ponad rok. Mężczyźni pomagali przy garbowaniu skór, piłowali deski, rąbali drwa na opał. Ich praca została nawet przez Ulmę sfotografowana, podobnie jak wiele innych scen z życia codziennego rodziny. Wydawało się, że piekło okupacji jest gdzieś daleko. Ale to pozór – wokół była śmierć. Wszyscy widzieli ją wielokrotnie. Okna domu wychodziły na tak zwany okop, gdzie rozstrzeliwano Żydów."
Źródło:
ZBRODNIA W MARKOWEJ
Tuż przed świtem 24 marca 1944 r. do Markowej przyjechali z Łańcuta niemieccy żandarmi wraz z granatową policją. Oprawcy byli dobrze poinformowani. Wiedzieli, w jakim celu jadą do Markowej i kogo tam szukają. Na poddaszu znaleźli ukrywających się Żydów. Rozległy się strzały. W ciągu kilkunastu minut z rąk żandarmów zginęli wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci oraz wszyscy ukrywający się Żydzi. Na Ulmów, prawdopodobnie w obawie przed utratą pozyskanego majątku, doniósł najpewniej Włodzimierz Leś. „Patrzcie, jak polskie świnie giną – które przechowują Żydów”, miał powiedzieć podczas egzekucji jeden ze sprawców, Joseph Kokott. Ciała ofiar na rozkaz Niemców zakopali mieszkańcy wsi. Jeden z braci Józefa, Władysław Ulma, zapisał w relacji: W tydzień po tym wypadku ciała pomordowanej brata rodziny powkładaliśmy do trumien i wywieźliśmy na cmentarz. Ciała Żydów zabrała ekipa żydowska po wyzwoleniu.
UPAMIĘTNIENIE LOSU ULMÓW I UKRYWANYCH ŻYDÓW
13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady. Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką."
Źródło:https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/140845,Historia-rodziny-Ulmow-dzien-w-ktorym-ich-zamordowano-zostal-ustanowiony-Narodow.html
ETNOwarsztaty w Łopience
- 25
„Bezpieczna droga do szkoły”
- 8
„Bezpieczna droga do szkoły” to cykliczna akcja, organizowana przez Policję Polską w celu wykształcenia wśród najmłodszych uczestników ruchu bezpiecznych nawyków w drodze do i ze szkoły.
W związku z tym naszą szkołę odwiedziła funkcjonariuszka policji p. Natalia Brzozowska. Głównym tematem spotkania było zachowanie bezpieczeństwa na drodze: nauka przechodzenia przez pasy, ostrożność w trakcie
poruszania się po chodnikach, a także bezpieczeństwo w pojazdach:autobusach i samochodach. Poza tymi informacjami, najmłodsi zdobyli również wiedzę o tym jak postępować podczas kontaktów z nieznajomym.
Dzieci brały udział w scenkach sytuacyjnych, mogły zapoznać się z akcesoriami policyjnymi, a na koniec wszystkie otrzymały odblaski.
Zmiana godzin dzwonków!
Zebranie z Rodzicami
Drodzy Rodzice,
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się
7 września ( czwartek).Prosimy o obecność.
godz. 16.00 zebranie ogólne,
godz. 16.10 spotkania z wychowawcami w klasach.
Poruszane będą ważne i decydujące dla uczniów i rodziców sprawy.
Życzenia na nowy rok szkolny!
Drodzy Uczniowie!
Nowy rok szkolny już nadszedł, a wraz z nim nowe możliwości, wyzwania i przygody. Życzymy Wam, abyście w pełni wykorzystali ten czas, aby się rozwijać, zdobywać wiedzę i kształtować swoje umiejętności.
Niech ten rok będzie pełen inspiracji, pasji i chęci do nauki. Pamiętajcie, że każdy dzień w szkole to okazja do zdobywania nowych doświadczeń i poznawania ciekawych rzeczy. Niech Wasza ciekawość i zapał nigdy nie gasną!
Życzymy Wam także wytrwałości i determinacji w pokonywaniu trudności, które mogą Was spotkać. Pamiętajcie, że każdy błąd to szansa na naukę, a każdy wysiłek przynosi efekty.
Niech ten rok będzie również czasem dobrej zabawy i tworzenia trwałych przyjaźni. Wspierajcie się nawzajem i uczcie się od siebie nawzajem, bo razem możecie osiągnąć naprawdę wiele.
Najważniejsze jest to, abyście cieszyli się nauką i odkrywaniem nowych rzeczy. Miejcie odwagę marzyć i dążyć do swoich celów. Wszystko jest możliwe, jeśli tylko wierzycie w siebie i pracujecie nad sobą.
Życzymy Wam udanego i owocnego roku szkolnego, pełnego sukcesów i spełnienia marzeń!
POWODZENIA
Dyrektor Joanna Kapalska oraz Grono Pedagogiczne
ZSP w Myczkowie2
Rozpoczęcie roku szkolnego
EKOPRACOWNIA OZE
Wycieczka do Wrocławia
- 17
W dniach 19-22 czerwca uczniowie klas 5, 6, 7 i 8 wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Wrocławia. Wycieczka w tak odległą część Polski była możliwa dzięki dofinansowaniu z rządowego programu #PoznajPolskę. Wnioskowana kwota jaką otrzymaliśmy to aż 15 000 zł .
Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia:
Wrocławskiego Zoo
Hydropolis
Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Hali Stulecia
Panoramy Racławickiej
Zamku Książ
Ponadto mogliśmy zobaczyć multimedialny pokaz fontanny, a wraz z przewodnikiem poznawaliśmy zakątki najpiękniejszej części Wrocławia- Starego Miasta- Ostrowa Tumskiego. Przy okazji oczywiście szukaliśmy wrocławskich krasnali
Serdeczne podziękowania dla Biura Podróży PAWUK za organizację wycieczki oraz p. Pawłowi Podkalickiemu za fantastyczne pilotowanie naszej grupy
Paniom Paulinie, Ani i p. Marzenie dziekujemy za opiekę nad naszymi pociechami. Wycieczka była naprawdę intensywna i wymagała nie lada kondycji, nasi uczniowie zasługują na wielką pochwałę za WZOROWE i kulturalne zachowanie
Podsumowanie projektu Serce i Pomoc
Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem
stosunku człowieka do człowieka.
św. Jan Paweł IINasza szkoła już po raz drugi brała udział w autorskim projekcie Podkarpackiego Kuratora Oświaty organizowanego dla szkół podstawowych województwa podkarpackiego pod hasłem:
SP - to więcej niż szkoła podstawowa!
Udział w projekcie zapewnił uczestnikom wiele pozytywnych doznań. Przede wszystkim ułatwił łagodniejsze przejście z kl. III do kl. IV , dzięki czemu obniżył się poziom stresu. Wszelkie działania zmierzały do wzmocnienia więzi w grupie, tworzenia przyjaznych warunków do nauki i zabawy, wykazywania własnej inwencji twórczej. Innowacyjne rozwiązania rozwijały kreatywność i kompetencje oraz kształtowały pozytywny stosunek do nauki. Uczniowie chętnie korzystali z ciekawych i różnorodnych form pracy na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
Z radością uczestniczyli w konkursach, wyjściach integracyjnych i wycieczkach. Wspólnie i aktywnie spędzane przerwy były okazją do zawiązywania przyjaźni i wykazywania się tolerancją oraz empatią. Zaangażowanie rodziców pozwoliło na wspólne spędzanie czasu po zajęciach edukacyjnych podczas organizowanych spotkań i wycieczek.
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
- 329
Archiwum Aktualności